Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

RDS nieskuteczna jak Komisja Trójstronna

Autor: PAP
Dodano: 24-08-2017 06:45

Podwyżka płacy minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego i prawo o związkach zawodowych... to tylko niektóre ze spraw, którymi nieskutecznie zajmowała się Rada Dialogu Społecznego. Nikt już nie ukrywa, że nowa formuła konsultacji na linii rząd - związki zawodowe - pracodawcy nie sprawdza się - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Funkcjonująca od prawie 2 lat Rada Dialogu Społecznego zastąpiła nieskuteczną Komisję Trójstronną. Miała usprawnić negocjacje w kwestii płac, warunków pracy, polityki społecznej. Ale dziś coraz bardziej przypomina swoją poprzedniczkę - twierdzi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Członkom Rady nie udało porozumieć się w tak ważnych kwestiach jak podwyżka płacy minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego i rozszerzenie prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych.

Partnerzy społeczni winią rząd. Twierdzą, że w większości spraw forsuje on swoje stanowisko a dyskusje w Radzie traktuje jak formalność do załatwienia.

Sami jednak także nie są bez winy - podkreśla "DGP". Nie wykorzystują uprawnień, jakie daje im ustawa o RDS, nie przepytują ministrów i nie wnioskują o zmianę przepisów.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022