Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Górnicy z Piekar w stoczni

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
Dodano: 28-08-2007 12:14

W piątek w Stoczni Gdynia zostanie poświęcenie nowa Kaplicy Matki Boskiej Stoczniowców. Figurka Matki Boskiej Stoczniowców jest darem górników z Zakładu Górniczego w Piekarach Śląskich.

Aktu poświęcenia dokonają gdyńscy duszpasterze: ks. kanonik Sławomir Decowski - duszpasterz gdyńskiego świata pracy, ojciec Edward Pracz - Europejski Koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz ojciec Edward Ryba - wieloletni kapelan gdyńskiej "Solidarności".

Na uroczystość przybędzie delegacja Górników z Piekar Śląskich wraz ze swoim sztandarem. Obecne będą delegacje gdyńskich zakładów pracy wraz z pocztami sztandarowymi.

Uroczystość ta nie ma precedensu w polskich stoczniach. Impuls do budowy Kaplicy dali górnicy z Górnego Śląska. Rokrocznie delegacja ze Stoczni Gdynia bierze udział w majowej Pielgrzymce Stanowej Mężczyzn do Piekar.

Z kolei delegacja z Piekar Śląskich corocznie uczestniczy w obchodach Gdyńskiego Czarnego Czwartku z Grudnia 1970 r. Mundury górnicze wraz z charakterystycznymi pióropuszami są widocznym znakiem pamięci o tragedii wybrzeża z Grudniu 1970 r. na Górnym Śląsku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021