Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

PiS powinno przychylniej spojrzeć na euro w Polsce?

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 21-09-2017 14:48 | Aktualizacja: 21-09-2017 14:54

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Marek Belka, Stefan Kawalec, Andrzej Wojtyna, Stanisław Gomułka, Jerzy Buzek - coraz więcej polityków i ekonomistów zabiera głos na temat wejścia Polski do eurolandu. Dyskusja o przyjęciu przez Polskę wspólnej waluty wyraźnie odżyła, gra toczy się o naszą pozycję w UE, a czas zaczyna tu odgrywać kluczową rolę.

Odżyła dyskusja o przyjęciu przez Polskę wspólnej waluty. Zdaniem rządu, jest zdecydowanie za wcześnie na takie rozważania. Zdaniem opozycji, lepszego momentu już nie będzie.

Stanowisko gabinetu PiS jest jasne: przyjęcie euro będzie możliwe w dalekiej przyszłości, ale nie mówimy wspólnej walucie "nie". Przynajmniej oficjalnie. Jawne wyrzeczenie się wspólnej waluty oznaczałoby bowiem otwarcie najpoważniejszego z licznych już frontów konfliktu na linii polski rząd-UE.

Przyjęcie przez Polskę euro było zapisane w traktacie akcesyjnym, skądinąd zatwierdzonym przez suwerena. Deklaracja definitywnej odmowy przystąpienia do strefy euro oznaczałaby tego traktatu podważenie.

Czy zatem PiS powinien spojrzeć na euro przychylniejszym okiem? Gra toczy się o pozycję Polski w UE...

Cały analiza dostępna w strefie premium WNP.PL.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022