Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Huragan Harvey już nie taki straszny. Benzyna mocno tanieje

Autor: PAP
Dodano: 04-09-2017 08:59

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną, za to mocno tanieje benzyna. Do wznowienia pracy przygotowuje się część amerykańskich rafinerii, które wstrzymały produkcję kilka dni temu z powodu niszczycielskiej działalności huraganu Harvey - podają maklerzy.


*******************

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,43 USD, po zwyżce o 14 centów, czyli 0,3 proc.

Benzyna w dostawach na październik tanieje o 3,5 proc. do 1,6864 USD za galon, po zniżce w piątek o 1,8 proc.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 22 centy, czyli 0,4 proc., do 52,53 USD za baryłkę.

Z powodu działań niszczycielskiej burzy tropikalnej Harvey, wcześniej huraganu, ropa w USA zaliczyła sierpień jako najgorszy miesiąc dla notowań surowca od marca, a benzyna - najlepszy od roku.

Harvey wymusił zamknięcie 11 portów na wybrzeżu Teksasu. Na wodach znalazło się 28 tankowców wypełnionych ponad 18 mln baryłek ropy.

W USA wydajność przerobowa rafinerii spadła o 25 procent, czyli ok. 4,4 mln baryłek ropy dziennie.

Teraz rafinerie podają, że przygotowują się do wznowienia normalnej pracy, m.in są to zakłady naftowe należące do Citgo Petroleum Corp. i Marathon Petroleum Corp.

Departament Energii USA zdecydował o dostarczeniu na rynek 4,5 mln baryłek ropy ze strategicznych rezerw USA.

Ropa w USA na NYMEX w Nowym Jorku staniała w sierpniu o prawie 6 proc. Za to benzyna zyskała w ub. miesiącu 25 proc., a w czwartek cena paliwa wzrosła powyżej 2 dolarów za galon.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020