Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PERN i OLPP - fuzja spółek na ostatniej prostej

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  06-09-2017 08:30  |  aktualizacja: 06-09-2017 08:35
Fuzja PERN i OLPP to jedno z kluczowych działań na rzecz bezpieczeństwa paliwowego kraju. Do jej finalizacji trzeba zrobić jeszcze jeden mały krok. W rozmowie z wnp.pl mówi o tym szef PERN-u Igor Wasilewski.
Powstająca nowa firma ma być w paliwach płynnych tym, czym dla gazu jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Jednak z jedną, ale istotną różnicą. Nowa firma ma bowiem zawiadywać nie tylko ropociągami i rurociągami produktowymi, ale także posiadać w swojej gestii magazyny, a tych ostatnich Gaz-System nie ma. To zaś oznacza, że nie tylko będzie mogła lepiej zadbać o bezpieczeństwo paliwowe kraju, ale co równie istotne szybciej się rozwijać, bo większe będą zdolności finansowe spółki.

Do formalnego połączenia trzeba jeszcze tylko zgody walnego zgromadzenia OLPP. Po nim nic nie będzie już stało na drodze fuzji.

Jednak trzeba zaznaczyć, że nie obyło się bez pewnych problemów. Jak często w przypadku planów fuzji obawy miała część pracowników firmy. Od lat bowiem połączenia to także okazja do oszczędności i redukcji zatrudnienia.

Prezes Wasilewski wyraźnie podkreśla, że w tym przypadku nie będzie redukcji zatrudnienia. Firma ma przecież ambitne plany rozwoju.

Dlaczego jednak dochodzi do fuzji? Jednym z kluczowych wyzwań dla branży logistyki paliw jest rozbudowa zdolności przesyłowych i magazynowych. Jednak to kosztuje, a jak mówi stara prawda duży może więcej. Połączenie obu firm w jeden podmiot oznaczać będzie możliwość przeznaczania na inwestycje więcej niż gdyby spółki robiły to samodzielnie.

A plany są duże, nowe magazyny, większe zdolności przesyłowe, prezes Wasilewski nie chce podawać konkretnych sum, bo to postawiłoby spółkę w trudnej sytuacji przed planowanymi przetargami. Jednak nasz rozmówca przyznaje że wydatki należy liczyć w setkach milionów złotych. Efektem wydanych pieniędzy ma być stabilna pozycja lidera w naszym regionie w branży logistyki paliw.

Czy to oznacza wyjście połączonego PERN i OLPP poza nasz kraj? Raczej nie, choć należy przypomnieć, że przecież firma już teraz zapewnia przesył ropy do największych krajowych producentów, ale także w Niemczech. Jest wiec już obecna poza Polską.

 

 

 

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018