Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Prezes Bogdanki: światowe ceny węgla spadną

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
Dodano: 11-09-2017 12:49

Obecna cena węgla na rynku międzynarodowym jest stosunkowo wysoka. W dłuższej perspektywie spodziewam się stabilizacji na poziomie ok 65-70 dolarów za tonę - powiedział Krzysztof Szlaga, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.

- Fundamentalnie nie widzę podstaw, żeby cena w dłuższym terminie utrzymywała się na poziomie ok. 90 dolarów jak obecnie - dodał Krzysztof Szlaga w trakcie czatu organizowanego 11 września br. przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

Niedawno Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) informowała, że tygodniowy indeks CIF ARA na dzień 18 sierpnia dla węgla o parametrach NAR 6000 kcal/kg osiągnął najwyższy poziom od stycznia, czyli 86,25 dolary za tonę.

Zdaniem prezesa Bogdanki może dojść do nadpodaży węgla na rynku międzynarodowym.

- Na dzień dzisiejszy na polskim rynku mamy do czynienia ze zmniejszeniem podaży ze względu na ograniczenie produkcji na śląsku. Jednak w związku ze zwiększeniem produkcji w USA i w Chinach możemy mieć nadpodaż na rynku międzynarodowym - komentował Krzysztof Szlaga.

W trakcie rozmowy z wnp.pl Krzysztof Szlaga mówił, że spodziewa się, że ceny w kontraktach na 2018 r. lekko wzrosną. Czytaj więcej:

Ceny węgla w Polsce w 2018 r. wzrosną

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020