Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wielton dobrze zarabia i myśli o kolejnych akwizycjach

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  11-09-2017 20:02
Wielton szybko się rozwija. Grupa w tym roku wybrała się na zakupy do Niemiec i pokazała dobre wyniki pierwszego półrocza. Mocna pozycja finansowa pozwala na budowę nowego zakładu, a przy tym dalszym szukaniu - możliwości wejścia na kolejne rynki przez nowe akwizycje.

  • Wielton zwiększył przychody o 43, 3 proc.
  • Kupiona w lipcu niemiecka spółka ma pozwolić wejść szerzej na tamten rynek.
  • Trwają prace nad budową nowego zakładu produkcji naczep i chłodni.

Fot. Materiały prasowe

********************

W pierwszej połowie roku należące do Grupy Wielton marki Wielton, Viberti, Cardi, Merker oraz Fruehauf sprzedały w sumie 7 746 naczep i przyczep drogowych oraz produktów dla rolnictwa. Oznacza to wzrost o blisko 17 proc. w ujęciu rok do roku.

Przychody ze sprzedaży grupy wyniosły 790,8 mln zł, co oznacza 43,3 proc. wzrostu rdr, w tym przychody ze sprzedaży produktów 752,8 mln zł, czyli wzrosły o 42,5 proc. Sprzedaż krajowa Grupy wyniosła 230,7 mln zł, co oznacza spadek o 0,3 proc., zaś sprzedaż zagraniczna sięgnęła 560,1 mln zł, a więc wzrosła o 74,9 proc. Mariusz Golec, prezes Wieltonu uważa, że wzrost produkcji eksportowej będzie trwał. Zwiększa się udział w rynku Francji i Włoch. Wielton liczy na znaczny wzrost sprzedaży w Niemczech, gdzie ostatnio kupił spółkę. Mariusz Golec spodziewa się w ciągu 4 lat wzrostu sprzedaży na niemieckim rynku do 2 – 2,5 tys. naczep.

Mimo wzrostu sprzedaży wyższe koszty transportu i niekorzystny kurs rubla spowodowały, że firma traci na rynku rosyjskim.

Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 26,2 proc. rdr do poziomu 106,9 mln zł wobec 84,7 mln zł w analogicznym okresie 2016 r.

Rentowność sprzedaży brutto wyniosła 13,5 proc. i była o niższa o 1,8 punkta procentowego od ubiegłorocznej. Według spółki spadek rentowności podyktowany wzrostem cen surowców, wzrostem kosztów wynagrodzeń oraz wzmocnieniem złotego. Znaczenie miała także pełna konsolidacja wyników Grupy Fruehauf, która osiągnęła rentowność na poziomie 8,9 proc.

EBIT Grupy Wielton wyniósł 44,6 mln zł. Marża EBIT spadła do 5,6 proc. wobec 8,2 proc. przed rokiem. Zarząd informuje, że obniżenie stopy marży było następstwem wzrostu kosztów materiałów oraz wynagrodzeń.

Wynik netto grupy wyniósł 31,8 mln zł (oznacza to spadek o 6,7 proc. rdr).

W końcu lipca tego roku Wielton nabył większościowy pakiet udziałów w niemieckiej grupie Langendorf, a do roku 2022 ma objąć całość akcji. Obecnie w skład grupy Wielton wchodzi w sumie 16 spółek. Podczas podsumowującej półrocze konferencji prasowej Mariusz Golec, prezes spółki, określił jej pozycję finansową jako mocną i stwierdził, że grupa nadal chce rozwijać się organicznie i penetruje rynek, analizując ewentualne akwizycje.

Z drugiej strony firma chce także rozwijać się organicznie, zwłaszcza że obecne moce produkcyjne są wykorzystywane niemal w stu procentach, a w pewnych okresach firma musiała nawet zlecać produkcję na zewnątrz. W planach jest więc budowa nowej fabryki naczep i przyczep chłodniczych. „Naczepy chłodnie stanowią znaczny udział w sprzedaży wiodących europejskich producentów naczep i generują jedne z najwyższych marży nominalnych na rynku naczep” – czytamy w komunikacie spółki. Wielton wystąpił o dofinansowanie opracowania i rozpoczęcia produkcji chłodni przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innomoto i uzyskał dofinansowanie w wysokości 8.8 mln złotych, co stanowi 44 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych, wyliczonych na 20 mln złotych. Prace projektowe już trwają, a budowa ruszy w przyszłym roku. Cały projekt ma zostać ukończony do końca maja 2019 roku.

- W perspektywie trzech lat chcielibyśmy mieć skonstruowane i wyprodukowane pierwsze serie tego typu naczep. To pozwoliłoby nam na spokojne wejście w nowy rynek - powiedział Mariusz Golec.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018