Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Włochy. Pierwszy całkowicie krajowy samochód elektryczny

Autor:  PAP/rs  |  12-09-2017 07:29
We Włoszech zaprezentowano pierwszy wyprodukowany całkowicie w tym kraju samochód elektryczny. Powstał w Apulii na południu, w dawnej fabryce wózków przemysłowych, przeznaczonej do zamknięcia.

Samochód wykonany w całości z aluminium waży 600 kilogramów i może przejechać 200 kilometrów po jednym załadowaniu.

Twórcy pierwszego włoskiego elektrycznego auta zapowiedzieli, że trafi na rynek do lata przyszłego roku.
Fot. Shutterstock.com

W dawnej fabryce wózków w rejonie Bari, niegdyś światowego lidera w tej dziedzinie, ma pracować przy produkcji 440 robotników.

Małe auto o nazwie Tua (twoja) jest, jak podkreślają media, wynikiem determinacji załogi, która nie mogła pogodzić się z zamknięciem upadającego zakładu i perspektywą utraty pracy.

Samochód wykonany w całości z aluminium waży 600 kilogramów i może przejechać 200 kilometrów po jednym załadowaniu. Twórcy auta zapowiedzieli, że trafi na rynek do lata przyszłego roku.

W dawnej fabryce wózków w rejonie Bari, niegdyś światowego lidera w tej dziedzinie, ma pracować przy produkcji 440 robotników, wśród których 200-osobowa wcześniej zatrudniona tam załoga.

Walka o uratowanie firmy trwała sześć lat. W 2011 roku jego właściciel ogłosił zamiar zamknięcia fabryki w Apulii i zwolnienia załogi. Straty zakładu wyniosły 23 mln euro. Produkcję postanowiono przenieść do Hamburga. Na znak protestu robotnicy zajęli fabrykę, w której znajdowały się maszyny i wózki o łącznej wartości 12,5 mln euro.

W 2015 roku okupowaną fabryką zainteresował się amerykański fundusz inwestycyjny, który postanowił ja uratować. Podpisał umowy między innymi z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego. W ratowanie zakładu zaangażowały się też władze regionu Apulia. Ogłoszono wtedy, że produkowane tam będą tanie samochody z silnikiem elektrycznym.

Oficjalna prezentacja prototypu auta odbyła się na targach w Bari.

We wtorek mamy projekt polskiego samochodu elektrycznego.  Ma być ekonomiczny, bezpieczny, wygodny oraz łatwy do zaparkowania. 

- Szukamy małego miejskiego auta elektrycznego, wpisanego w ogólnoświatowe trendy miasta przyszłości. Chcemy, żeby był bezpieczny, wygodny i przyjazny w użytkowaniu oraz łatwy do zaparkowania. Oczywiście ma być także ekonomiczny – tłumaczył niedawno Maciej Kość, prezes ElectroMobility Poland.

Zobacz: Dziś poznamy projekt polskiego samochodu elektrycznego

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018