Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wymiana pieców to za mało, aby zlikwidować smog. Potrzebna termomodernizacja

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  12-09-2017 10:28
W wielu gminach dofinansowano wymianę źródeł ciepła, jednak inwestycja jedynie w wymianę pieca może skutkować wzrostem kosztów ogrzewania. Dlatego konieczna jest przy tym termomodernizacja budynków i modernizacja systemu ogrzewania - mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

- Nie można dłużej zwlekać z podjęciem wyzwania, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez m.in. kompleksową modernizację budynków mieszkalnych, czyli izolacji skorupy budynku oraz wymianie źródła ciepła i modernizacji systemu ogrzewania - mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Wymiana pieca to za mało, potrzebna jest termomodernizacja budynku - mówi prezes Danfoss Poland
fot. archiwum

Jak wyjaśnia, powinno to dotyczyć w pierwszej kolejności domów jednorodzinnych, których jest w Polsce 5 mln. Stanowią one 90 proc. wszystkich budynków mieszkalnych, a 70 proc. z nich ma niski i bardzo niski standard energetyczny.

Prezes Danfoss Poland przekonuje, że kompleksowe podejście jest najskuteczniejsze, gdyż jako jedyne rozwiązuje problem eliminując jego przyczynę, którą jest ogrzewanie wysoce nieefektywnych energetycznie domów paliwem niskiej jakości spalanym  w wysoce emisyjnych kotłach.

Dodaje, że wykonanie izolacji bez wprowadzenia regulacji temperatury pomieszczeń prowadzi do efektu otwartego okna i istotnych strat energii, co bezpośrednio ma wpływ na ilość spalanego paliwa i emisję zanieczyszczeń.

Adam Jędrzejczak przypomina, że w wielu gminach już uruchomiono środki na wymianę źródeł ciepła i zwrócił uwagę na to, że inwestycja jedynie w wymianę pieca może skutkować wzrostem kosztów ogrzewania. Jednak dzięki dodaniu funkcji regulacji temperatury możemy uniknąć tego efektu droższego paliwa.

- Wyobraźmy sobie typowy dom ogrzewany kotłem węglowym, który zastępujemy piecem gazowym. Nie ma wątpliwości, że roczny koszt ogrzewania wzrośnie. A wystarczy dodatkowo przeprowadzić modernizację systemu grzewczego wprowadzając regulację, aby zmniejszyć nasze rachunki średnio o 30 proc. Dzięki tej dodatkowej inwestycji możliwy będzie kilkuletni zwrot poniesionych wydatków - wylicza Adam Jędrzejczak.

Danfoss Poland przypomina, że jakość powietrza w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) negatywnie wpływając na zdrowie i jakość życia Polaków. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency – EEA) 79 proc. do 86 proc. mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażonych na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza.

Smog stał się bardzo głośnym tematem debaty publicznej w Polsce, gdy zimą media w całym kraju informowały o przekroczeniach dopuszczalnych stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu. W wielu miejscowościach ogłaszano alarmy smogowe, a szkoły i przedszkola otrzymywały wytyczne, aby nie wychodzić z dziećmi na spacery.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018