Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Węgiel z USA dotarł do portu w Odessie

Autor:  PAP/rs  |  13-09-2017 12:52
Do ukraińskiego portu w Odessie nad Morzem Czarnym dotarła w środę pierwsza partia węgla z USA. Rosja straciła kolejny instrument szantażu energetycznego Ukrainy – ocenił prezydent Petro Poroszenko.

  • Pierwsza dostawa z USA na Ukrainę to 62 tys. ton antracytu. Za pierwszą partię Ukraina płaci 113 dolarów za tonę.

Do ukraińskiego portu w Odessie nad Morzem Czarnym dotarła w środę pierwsza partia węgla z USA.
Fot. Shutterstock.com

  • Ukraina posiada własne zasoby tego surowca, jednak wydobywany on jest w kopalniach na obszarach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie.
  • W sierpniu spółka Centrenerho informowała, że do końca bieżącego roku Ukraina zakupi w USA 700 tys. ton węgla, zaś w przyszłym roku jego dostawy z tego kraju mogą wynieść do 2 mln ton.

62 tys. ton wysokoenergetycznego węgla odmiany antracyt przywiózł ze Stanów Zjednoczonych masowiec Ocean Ambitious, który przybił do odeskiego portu Jużnyj. Jego odbiorcą jest ukraińska państwowa spółka energetyczna Centrenerho. Rozładunek ma potrwać trzy doby - napisała agencja Interfax-Ukraina.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

Poroszenko oświadczył, że dostawy amerykańskiego węgla są wynikiem ustaleń, które zawarł z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zaznaczył, że jest to także ważny krok ku wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

Jest to również "nieodwracalna strata dla Rosji, która utraciła jeszcze jeden instrument szantażu energetycznego, nie zważając na podstępną kradzież ukraińskiego węgla w ukraińskim Donbasie" - napisał prezydent na Facebooku.

W sierpniu spółka Centrenerho informowała, że do końca bieżącego roku Ukraina zakupi w USA 700 tys. ton węgla, zaś w przyszłym roku jego dostawy z tego kraju mogą wynieść do 2 mln ton. Dostawcą węgla jest amerykańska spółka Xcoal Energy & Resources. Za pierwszą partię antracytu z USA Ukraina płaci 113 dolarów za tonę.

Wszystkie dostawy zostaną skierowane do elektrociepłowni Tripolska (obwód kijowski), która tym samym wznowi działalność.

Została ona zamknięta w kwietniu br. – podobnie jak EC Zmijewska i Krzyworoska – ponieważ skończył się sezon grzewczy, a zabrakło paliwa i wystąpiła konieczność jego oszczędzania.

Zobacz: Ukraina sprowadza antracyt zza Atlantyku, choć ma go pod bokiem

W związku z deficytem antracytu od lutego do początku czerwca na Ukrainie obowiązywał stan wyjątkowy w sektorze energetycznym.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018