Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Moody's: lepsze prognozy dla polskiej gospodarki na 2018 r.

Autor:  PAP/rs  |  13-09-2017 13:24
Według Moody's, w przyszłym roku polska gospodarka urośnie o 3,5 proc., a deficyt finansów publicznych wyniesie 2,7 proc. PKB.

  • Moody's podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski na 2018 r. do 3,5 proc. z 3,1 proc.
  • Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na przyszły rok do 2,7 proc. PKB z 2,9 proc. prognozowanych w maju.

Fot. Shutterstock.com

Moody's oczekuje, że wzrost gospodarczy w Polsce pozostanie solidny, mimo wyzwań dla otoczenia instytucjonalnego - napisano w raporcie agencji datowanym na 12 września.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

"Stabilna perspektywa ratingu Polski odzwierciedla nasze przekonanie, że ryzyka w dół i w górę dla profilu kredytowego Polski są zrównoważone. To także odzwierciedlenie naszych oczekiwań, że wzrost (gospodarczy - PAP) pozostanie solidny, pomimo wyzwań dla siły instytucjonalnej. Ponadto, (stabilna perspektywa ratingu - PAP) odzwierciedla nasze oczekiwania, że główna miara bilansu fiskalnego pozostanie poniżej 3 proc. PKB, podczas gdy dług publiczny ustabilizuje się w pobliżu 55 proc. PKB" - napisano.

Do czynników mogących przyczynić się do podwyżki ratingu Polski agencja zaliczyła: konsolidację fiskalną, która doprowadziłaby do trwałej redukcji deficytu strukturalnego; poprawę równowagi w systemie opieki społecznej oraz w otoczeniu instytucjonalnym; reformy strukturalne, które pozytywnie wpłynęłyby na perspektywy wzrostu w średnim terminie oraz na wydajność pracy.

Zdaniem Moody's, na rating negatywnie oddziaływać mogą z kolei: trwałe pogorszenie pozycji fiskalnej i/lub wyraźne pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, które potencjalnie mogłoby skutkować dużym odpływem kapitału; brak postępu w kierunku wdrażania reform strukturalnych, co mogłoby spowolnić innowacje i/lub odstraszyć inwestycje zagraniczne, a tym samym zaszkodzić wzrostowi.

O rewizji prognoz na 2017 r. agencja Moody's poinformowała na początku września. Agencja podniosła wówczas prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 4,3 proc. z 3,2 proc. i obniżyła dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc. Zobacz: Moody's: silny wzrost PKB i finanse publiczne korzystne dla wiarygodności kredytowej Polski.

Deficyt budżetowy na koniec 2017 roku wyniesie około 40-41 mld zł - poinformował w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Zobacz: Mateusz Morawiecki, MF: deficyt budżetowy na koniec roku ok. 2,6 proc. PKB

Agencja podała w piątek w komunikacie, że 8 września nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

W maju Moody's potwierdziła rating Polski na poziomie A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018