Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Standaryzacja przejść dla zwierząt sposobem na miliardowe oszczędności

Autor:  wnp.pl/PAP  |  13-09-2017 15:42
Standaryzacja budowy przejść dla zwierząt powinna przynieść miliardowe oszczędności - tak wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Pieniądze mają pozostać w Krajowym Funduszu Drogowym i pozwolą na realizację kolejnych inwestycji drogowych.

Jak wynika z szacunków resortu infrastruktur, do tej pory ponad 6 mld zł zostało już wydane na budowę przejść dla zwierząt. W inwestycjach, które obecnie są realizowane, wydatki na ten cel mogą sięgnąć około 9 mld zł.

Fot. PTWP

- Ograniczenie tych kosztów o 10 proc., 15 proc., czy 20 proc. daje miliardowe oszczędności, więc jest o co zabiegać i nad czym pracować - powiedział PAP wiceminister.

- Do końca tego roku powstanie dokument, który będzie dotyczył zasad lokalizacji, budowy przejść dla zwierząt. Określi on też takie parametry jak ich wielkość. Dokument ten jest opracowywany przez Instytut Budowy Dróg i Mostów. Zgodnie z harmonogramem została już podpisana umowa na ten materiał - dodał Szmit.

Zaznaczył, że zaoszczędzone w ten sposób środki pozostaną w Krajowym Funduszu Drogowym i zostaną wykorzystane do realizacji kolejnych drogowych inwestycji.

Rada Ministrów przyjęła w połowie lipca tego roku aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W programie zwiększono limit wydatków na infrastrukturę drogową do 135 mld zł ze 107 mld zł.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018