Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Z Okęcia nie polecisz w nocy z powodu ciszy nocnej

Autor:  wnp.pl/PAP  |  13-09-2017 16:31
Na Okęciu rozważane jest wprowadzenie ciszy nocnej. Zakaz przylotów i odlotów z warszawskiego portu miałby obowiązywać od godziny 23.30 do 5.30.

  • Największy port lotniczy w Polsce może wprowadzić ciszę nocną. 
  • Zakaz lotów obowiązywałby od godziny 23.30 do 5.30, a korzyści odczuć mają przede wszystkim mieszkańcy Warszawy. 
  • Cisza nocna mogłaby zacząć obowiązywać od przyszłorocznego sezonu letniego.

fot. PTWP

Możliwość wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na Lotnisku Chopina w Warszawie zapowiedział wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Powiedział, że taka opcja jest obecnie rozważana.

- Nie wykluczone, że zostanie ona wprowadzona wraz z przyszłorocznym letnim rozkładem lotów - poinformował Szmit.

Wiceminister powiedział, że gdyby takie rozwiązanie zostało wdrożone, to zakaz przylotów i odlotów z warszawskiego portu obowiązywałby od godziny 23.30 do 5.30.

Inicjatorem pomysłu jest PPL, Przedsiębiorstwo Państwowe (Porty Lotnicze). Obecnie trwają badania konsekwencji takiego rozwiązanie. 

- Wniosek przygotowywany jest przez PPL i ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To nie stanie się w tym roku, ponieważ musi zostać wprowadzone z wyprzedzeniem, żeby przewoźnicy mogli dostosować swoje siatki przelotów - powiedział wiceminister. Nie wykluczył, że takie rozwiązanie można by wprowadzić od przyszłorocznego sezonu letniego.

Jego zdaniem korzyści odczuliby przede wszystkim mieszkańcy Warszawy, bo skończyłyby się nocne loty.

- Ponadto, wbrew pozorom, pozwoliłoby to lepiej wykorzystać Lotnisko Chopina, dlatego że część przewoźników, którzy dziś przylatują lub wylatują późno w nocy, musiałoby się zmieścić w dostępnym dzisiaj czasie dziennym, więc to byłoby lepsze ekonomicznie - wyjaśnił Szmit.

- Niezmiernie istotną rzeczą jest ponadto ochrona przyrody. Musimy się też przygotować, żeby Lotnisko Chopina stawało się coraz bardziej lotniskiem przesiadkowym i aby loty czarterowe startowały z innych lotnisk - stwierdził Szmit.

Największy port lotniczy w kraju


Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce, obsługuje ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w naszym kraju. Port szacuje, że w 2017 r. obsłuży 14 mln pasażerów. W ubiegłym roku z tego lotniska skorzystało 12,8 mln podróżnych - o 14,5 proc. więcej niż w 2015 r. W 2016 r. w porównaniu do 2015 r. o 11,4 proc. wzrosła także liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań samolotów.

W ruchu międzynarodowym od początku roku lotnisko obsłużyło 7,4 mln pasażerów, czyli 19,7 proc. więcej w porównaniu do 2016 r. W ruchu krajowym po siedmiu miesiącach port obsłużył 1,2 mln pasażerów - o 68 proc. więcej niż w zeszłym roku. W sumie port odprawił zatem 8,6 mln osób - o 24,7 proc. więcej niż rok temu w tym samym czasie.

Lotniskiem Chopina zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Dorota Kazimierczak

pif/ pad/

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018