Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

HP blokuje konkurencję

Autor: PAP
Dodano: 15-09-2017 21:09

Ostatnia aktualizacja oprogramowania firmowego urządzeń wielofunkcyjnych HP Officejet utrudnia ich użytkownikom korzystanie z tonerów innych producentów. To druga podejmowana przez HP próba tego rodzaju w ostatnich 12 miesiącach.

W wyniku zmian w oprogramowaniu drukarek HP, jeżeli użytkownik zainstaluje w urządzeniu wyłącznie tonery innych producentów, wyświetlony zostanie komunikat o błędzie informujący o uszkodzeniu jednego lub więcej wkładów, uniemożliwiający drukowanie.

Według niemieckiego blogera technologicznego Guentera Borna zmiany w funkcjonowaniu drukarek miała wprowadzić środowa aktualizacja zabezpieczeń urządzeń wielofunkcyjnych Officejet. To drugi raz, kiedy HP korzysta z podobnych praktyk, by wymusić na użytkownikach stosowanie tonerów własnej produkcji.

We wrześniu 2016 analogiczna aktualizacja oprogramowania sprowokowała liczne skargi, w wyniku czego HP wycofało wprowadzone zmiany w ciągu niespełna dwóch tygodni. Firma przeprosiła wówczas za utrudnienia spowodowane jej działaniami.

Firma HP Inc. z siedzibą w Kalifornii powstała pod koniec 2015 roku w wyniku zmian w strukturze Hewlett-Packard. To jedna z największych pod względem przychodów firm technologicznych na świecie. HP zajmuje się produkcją sprzętu komputerowego, drukarek i powiązanych z nimi akcesoriów, m.in. wkładów atramentowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021