Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Gaspol wybuduje terminal LPG w Sędziszowie

Autor:  wnp.pl (PA)  |  22-09-2017 08:15
Ponad 200 tysięcy ton gazu płynnego rocznie będzie przeładowywane w terminalu gazowym firmy Gaspol, który powstanie w Pawłowicach koło Sędziszowa w województwie świętokrzyskim, kosztem około 50 mln zł.

Właśnie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod tę inwestycję.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy terminal,
fot. materiały prasowe

Przedsięwzięcie jest realizowane nieopodal przejazdu kolejowego w Pawłowicach, dzięki czemu terminal uzyska połączenie z Linią Hutniczą Szerokotorową i dostęp do zaopatrzenia w gaz płynny pochodzący ze wschodu, głównie z Kazachstanu. Na miejscu odbywać się będzie przeładunek, magazynowanie i dystrybucja LPG oraz napełnianie i dystrybucja butli. W ten sposób zostaną zabezpieczone dostawy gazu płynnego na południu Polski. 

Terminal zajmie ok. 10 ha powierzchni. Dzięki planowanemu przedsięwzięciu powstanie blisko 150 miejsc pracy - zatrudnienie znajdą osoby bezpośrednio pracujące przy terminalu, a także pracownicy firm współpracujących przy jego obsłudze. - Tutejsze warunki oraz klimat gospodarczy sprzyjają rozwojowi inwestycji. Wierzę, że za nami pojawią się kolejni duzi inwestorzy, których skłoni do działania nowo powstająca infrastruktura - mówił Sylwester Śmigiel, prezes Gaspolu.

Terminal w Sędziszowie będzie kolejnym obiektem Gaspolu służącym do sprowadzania LPG. Firma dysponuje już terminalem w Małaszewiczach, gdzie przeładowywany jest gaz z kierunków wschodnich oraz terminalem morskim w Gdańsku, do którego sprowadzany jest surowiec z rejonu Morza Północnego (Norwegia, Szkocja) oraz z Rosji. W budowany przez Gaspol nowym terminalu zostaną zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Zakończenie budowy jest przewidywane na trzeci kwartał 2018 roku, natomiast w czwartym kwartale 2018 roku spodziewane jest uzyskanie zgód na użytkowanie obiektu. Aby budowa mogła się rozpocząć, potrzebne było wyprowadzenie bocznicy kolejowej na tereny inwestycyjne i tym samym przebudowa drogi Sędziszów - Mierzawa. Inwestycję zrealizuje Zarząd Dróg Powiatowych w Jędrzejowie na podstawie trójstronnego porozumienia między firmą Gaspol, gminą Sędziszów i powiatem jędrzejowskim.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018