Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Hutnictwo pod presją polityki klimatycznej

Autor: Raport Specjalny (Piotr Myszor)
Dodano: 19-10-2017 10:55 | Aktualizacja: 19-10-2017 11:25

Wymagania klimatyczne Unii Europejskiej i zmieniające się potrzeby nabywców sprawiają, że europejskie hutnictwo musi coraz więcej inwestować, sięgać po nowe technologie i wchodzić w niewykorzystywane wcześniej obszary.

Europa chce zmusić przemysł do zredukowania emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do roku 2030. W wypadku hutnictwa jest to o tyle trudne, że - niezależnie od presji ekologów czy polityków - jest pewien poziom emisji, poniżej którego huty zintegrowane zejść nie mogą (technologie).

Proces wielkopiecowy to w zasadzie zachodząca w wysokiej temperaturze reakcja chemiczna, w wyniku której węgiel (pierwiastek, a nie surowiec) z koksu wiąże się z tlenem z rudy, czyli tlenkiem żelaza, tworząc stal surową i dwutlenek węgla.

Greg Ludkovsky, wiceprezes ds. badań i rozwoju ArcelorMittal, przypomina, że przy produkcji tony stali z rudy żelaza powstaje 1,2-2 ton dwutlenku węgla. Tej emisji wielki piec nie może zredukować. Skoro więc dwutlenek węgla "być musi", to hutnictwo stara się go wykorzystać.

W dalszej części tekstu zobacz, jakie ciekawe pomysły mają hutnicy

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019