Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Marszałek podlaski: zabiegamy, by UE uznała Via Carpatię za projekt priorytetowy

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
Dodano: 27-09-2017 12:09

Bez rozwoju infrastruktury nie będziemy mogli pełnić roli bramy na Wschód - mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego, podczas sesji otwierającej Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku.

Jeszcze do niedawna kiepski stan infrastruktury komunikacyjnej był jedną z barier rozwoju dla terenów Polski Wschodniej. Kiepskie połączenia z resztą kraju zniechęcały potencjalnych inwestorów. W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp, ale sytuacja wciąż jest jeszcze daleka od ideału - zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i rozwój gospodarczy.

- Rozwój jest widoczny i duże w tym znacznie środków zewnętrznych krajowych i europejskich. W stosunku do innych regionów Polski musimy wciąż nadrabiać zaległości i gonić inne województwa - mówił marszałek Jerzy Leszczyński.

Mimo to, to Zachód jest głównym biznesowym partnerem Polski Wschodniej.

- Wytwarzane tutaj towary sprzedajemy przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, krajów skandynawskich - mówił Leszczyński. A Wschód? - Przyszłość jest na Wschodzie zarówno w odniesieniu do handlu, jak i dla inwestycji - mówił marszałek województwa podlaskiego, dodając jednak, że wykorzystanie tej szansy wiąże się z kolejnymi znacznymi nakładami na infrastrukturę.

- Dobrze że via Carpatia już się zarysowała, ale ten europejski korytarz wciąż jest tylko w naszych marzeniach. Zabiegamy o to, by Unia Europejska uznała ten korytarz za projekt priorytetowy. Poprawa przydałaby się również w infrastrukturze granicznej - potrzeba nam sprawniejszej odprawy, może warto rozważyć, by odbywała się tylko po jednej stronie granicy - wymieniał Jerzy Leszczyński.

Przy tak dużych potrzebach ważne jest zapewnienie finansowania ich realizacji.

- Ważne jest też dla nas, co będzie dalej z polityką spójności, czy zostanie zachowany obecny kształt i struktura Unii Europejskiej, czy będzie kontynuowany program Polska Wschodnia, który wspomagał rozwój przedsiębiorczości w regionie i wprowadzenie innowacji. Liczymy, że polityka naszego rządu pozwoli dalej utrzymać wsparcie dla regionów peryferyjnych UE, takich jak Polska Wschodnia - podsumował Leszczyński.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020