Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Toyota, Mazda i Denso łączą siły ws. samochodów elektrycznych

Autor: PAP
Dodano: 28-09-2017 10:24

Toyota, Mazda i Denso założyły firmę EV C.A. Spirit Co, która ma opracować podstawy technologiczne pod budowę samochodów elektrycznych. Razem chcą budować m.in. szkielety karoserii i systemy kontroli pojazdów.

Siedzibą firmy EV C.A. Spirit Co jest Nagoja w środkowej części wyspy Honsiu. Według informacji agencji Kyodo Toyota i Mazda mają pracować nad designem przyszłego samochodu elektrycznego. Będą też odpowiadać za produkcję i sprzedaż. Denso, jako podmiot wytwarzający podzespoły, będzie dostarczać mniejsze elementy.

"Coraz więcej państw i regionów wprowadza zaostrzone regulacje, które mają doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, powstają też rozwiązania prawne, które wspierają samochody elektryczne. (...) Dostosowanie się do tych regulacji środowiskowych, przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego wzrostu naszych firm, wymaga rozwoju szerokiego wachlarza napędów i technologii" - czytamy w oficjalnym komunikacie firm.

W sierpniu Mazda ogłosiła zawarcie sojuszu biznesowego i kapitałowego z innym japońskim koncernem motoryzacyjnym - Toyotą. Producenci uzgodnili m.in., że ustanowią spółkę joint venture, która będzie produkować samochody w Stanach Zjednoczonych. Wspólnie będą też pracować nad technologiami dla pojazdów elektrycznych.

Władze Francji i Wielkiej Brytanii ogłosiły, że do 2040 roku chcą zakazać sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Tymczasem wcześniej w tym roku szwedzka marka Volvo poinformowała, że od 2019 roku jej wszystkie modele będą stanowić hybrydy i samochody elektryczne. Volkswagen chce natomiast zaprezentować do 2025 roku 80 nowych modeli samochodów z bateriami.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020