Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Brytyjczycy chcą współpracować w Polską w programie Narew

Autor:  wnp.pl(KW)  |  06-10-2017 14:12  |  aktualizacja: 06-10-2017 14:40
Chodzi głównie o transfer technologii potrzebnych do budowy tego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu.

  • Deklaracja taka padła podczas spotkania Harriett Baldwin, podsekretarz stanu w brytyjskim Ministerstwie Obrony z przedstawicielami zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
  • Wielka Brytania zainteresowana jest współpracą z Polska przy systemach bezzałogowych, cyberbezpieczeństwie i modernizacji Marynarki Wojennej. 
  • PGZ widzi pole do współpracy także w programach Gryf, Miecznik i Czapla.

Polecamy: Na programie Wisła i Narew ma skorzystać polski przemysł
Wiceprezes MBDA: polski przemysł obronny nie przetrwa bez programu Narew

Rozmawiano też o systemach bezzałogowych, cyberbezpieczeństwie i możliwościach kooperacji przy budowie oraz wyposażaniu jednostek dla Marynarki Wojennej RP oraz Royal Navy. Brytyjski przemysł ma wiele rozwiązań, które mogą być interesujące dla PGZ. Jako główne obszary współpracy wymienić można systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu i pociski przeciwpancerne z MBDA; śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej od Leonardo Helicopters; okręty nawodne wraz z ich wyposażeniem, a także remonty, serwis oraz produkcję silników i powerpacków we współpracy z Rolls-Royce.

Jak podkreśliła minister Baldwin, przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii dostrzegają zarówno wiele możliwości do nawiązania dwustronnej kooperacji ze swoimi partnerami z Polski, jak i do wspólnego z PGZ oferowania rozwiązań dla Sił Zbrojnych RP oraz na rynki trzecie. Harriett Baldwin zapewniła też o gotowości Londynu do współpracy niezależnie od zmieniającej się konstrukcji prawnej Unii Europejskiej i formatu relacji gospodarczych UE-Wielka Brytania.

- W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy odbyliśmy szereg owocnych spotkań z przedstawicielami rządu i przemysłu zbrojeniowego Wielkiej Brytanii, między innymi na targach DSEI oraz w Farnborough. Londyn wyraża ogromne zainteresowanie możliwością kooperacji z PGZ, między innymi w kluczowym dla dalszego rozwoju technologii rakietowych programie Narew, gdzie dążymy do pełnej autonomii. Oczywiście nie jest to jedyny obszar, na którym skupiają się nasze rozmowy, przemysł brytyjski posiada światowej klasy rozwiązania, które z powodzeniem zastosować można w programach Gryf, Miecznik czy Czapla - powiedział Maciej Lew-Mirski wiceprezes PGZ.

- Z drugiej strony dla nas niezwykle ciekawa jest rysująca się możliwość współpracy przemysłowej między innymi przy realizacji projektu budowy brytyjskich fregat nowej generacji oznaczonych jako typ 31e - dodaje.

Dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy Hutą Stalowa Wola a GEC Marconi (Obecnie BAE Systems) w 1999 r. zakupiono licencję na system wieżowy wraz z lufą dla opracowywanego samobieżnego systemu artyleryjskiego 155 mm REGINA, który - już jako armatohaubica Krab - został pod koniec 2016 r. zakupiony przez Siły Zbrojne RP. Polski i brytyjski przemysły zbrojeniowe współpracują również w wielu obszarach, między innymi w programach platform morskich, lądowych i lotniczych.

Przykładem takiej kooperacji jest przeprowadzony przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia  program remontu, modernizacji oraz dostarczenia pakietu szkoleniowego dla znajdujących się na wyposażeniu RAF przeciwlotniczych zastawów rakietowych SA-6 Gainful (2K12 Kub) i SA-8 Gecko (9K33 Osa).

Warto przypomnieć że w listopadzie 2016r. PGZ, Rolls-Royce PLC i Rolls-Royce Polska Sp. z o.o. podpisały ramową umowę o współpracy. Celem tego porozumienia jest zbadanie i ocena potencjalnego zakresu kooperacji w sektorze morskim, lotnictwa cywilnego i wojskowego, systemów napędowych oraz w sektorze energetycznym.

Rolls-Royce dostarczy 500 silników do pojazdów firmy Jelcz

PGZ i Rolls-Royce podpisały umowę o współpracy

Wielka Brytania była też jednym z pierwszych krajów, który zdecydował o wysłaniu swoich żołnierzy w ramach operacji wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Od tego czasu na naszych poligonach regularnie odbywają się wspólne ćwiczenia, z których największymi do tej pory były przeprowadzone w 2014 manewry o kryptonimie Black Eagle. Na poligonie w Żaganiu pojawiło się wówczas ponad 1100 żołnierzy z pancernej batalionowej grupy bojowej wyposażonej w czołgi Challenger 2 i bojowe wozy piechoty Warrior.  

W ramach programu Narew planowany jest zakup 11 baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu. Zestawy rakietowe Narew są produktami nowej generacji, zdolnymi do rażenia celów powietrznych na odległość do 25 km

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018