Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Surowce w górę, ale tylko częściowo

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  09-10-2017 13:42  |  aktualizacja: 09-10-2017 14:13
Ceny surowców i perspektywy firm wydobywających rudy metali w pierwszym półroczu wzrosły. Według raportu S&P wydobycie  większości rud się zwiększa. Wzrasta produkcja rudy żelaza i dynamika tego wzrostu jest coraz większa. Australijczycy przewidują jednak spadki.

Raport S&P Global Market Intelligence wskazuje, Producenci złota mają dobry okres - wszyscy zgłaszają zwiększenie produkcji. Największy wzrost notuje Newmont Mining Corp., który w drugim kwartale zwiększył produkcję o 10 proc. w stosunku do pierwszego kwartału i o 5 proc. rok do roku.  

Fot. Materiały prasowe

W przypadku miedzi 9 spośród 15 największych firm w drugim kwartale zwiększyła produkcję, ale w całym półroczu wyprodukowała mniej niż w ubiegłym roku.

Wydobycie cynku przez grupę największych producentów, wydobywających kwartalnie co najmniej 10 tys. ton wyniosło 1,51 mln ton. To 13-procentowy wzrost rok do roku. Ponad połowa z tych firm wyprodukowała więcej niż w pierwszym kwartale, ale ogólnie kwartał do kwartału propdukcja cynku spadła o 2,6 proc.

Niskie ceny niklu na światowym rynku spowodowały, że w drugim kwartale wydobycie rudy niklu spadło rok do roku, choć produkcja rafinowanego niklu było nieznacznie wyższe, niż w pierwszym kwartale roku.

Czytaj także:
Prime Minerals: 6,29 mln ton udokumentowanej rudy niklu

W przypadku rudy żelaza 15 spośród 20 największych producentów w drugim kwartale tego roku zwiększyło wydobycie. Wzrost sięgnął średnio 6,8 proc. W całym półroczu był niższy, sięgnął 4 proc., co sugeruje, że wydobycie się rozpędza.

Australijski rząd przewiduje, że w tym roku wartość eksportu surowców z tego kraju wyniesie 211 mld dolarów australijskich. Na razie w zestawieniu z ubiegłym rokiem wzrósł o jedną czwartą. W dużej mierze wzrost ten napędza jednak nie wzrost wydobycia, tylko rosnące ceny rody żelaza i węgla  dla metalurgii. W kolejnym roku wzrost ten się jednak nie utrzyma - zdaniem Australijczyków będzie to wynik rosnącej podaży i malejącego zapotrzebowania na rynku chińskim.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018