Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kopalnia Bobrek-Piekary inwestuje 76,6 mln zł i zwiększa wydobycie o 12 proc.

Autor:  PAP/rs  |  09-10-2017 14:10
Kopalnia Bobrek-Piekary, należąca do spółki Węglokoks Kraj, wydobędzie w tym roku ponad 2,6 mln ton węgla, o 12 proc. więcej niż zakładał pierwotny plan. Zwiększenie wydobycia to m.in. efekt inwestycji, których wartość sięgnie w tym roku 76,6 mln zł - podał Węglokoks.

  • W pierwszym półroczu br. w kopalni zainwestowano 30,3 mln zł.
  • Według planu wydobycie w kopalni Bobrek-Piekary miało wynieść w tym roku 2,36 mln ton. węgla. Wydobycie będzie większe o ponad 280 tys. ton, czyli o 12 proc.
  • Całość produkcji kopalni Bobrek-Piekary spółka Węglokoks Kraj sprzedaje na bieżąco. Węgiel trafia zarówno do energetyki i ciepłownictwa, jak i na rynek komunalno-bytowy.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W pierwszym półroczu br. w kopalni zainwestowano 30,3 mln zł, z czego 10 mln zł w urządzenia transportowe, a 7,6 mln zł w obudowy zmechanizowane. Dalsze około 8 mln zł to koszt nowych wyrobisk. Kopalnia weszła m.in. w pola eksploatacyjne będące w przeszłości rejonami filarów ochronnych.

- Właśnie dzięki inwestycjom możliwe jest zwiększenie wydobycia. Pierwotny plan zakładał w tym roku wydobycie w kopalni Bobrek-Piekary w wysokości 2,36 mln ton. węgla; realnie wydobycie będzie większe o ponad 280 tys. ton, czyli o 12 proc. - powiedział Wojciech Janocha z biura prasowego Węglokoksu.

Całość produkcji kopalni Bobrek-Piekary spółka Węglokoks Kraj sprzedaje na bieżąco. Węgiel trafia zarówno do energetyki i ciepłownictwa, jak i na rynek komunalno-bytowy. W ubiegłym roku spółka dostarczyła na ten rynek 708,3 tys. ton węgla opałowego, w tym roku będzie to ok. 740 tys. ton. Cena takiego węgla wzrosła średnio o ok. 10 proc.

Kopalnia rozwija także produkcję poszukiwanego na rynku ekogroszku, uruchamiając kolejne linie paczkowania tego produktu. - Inwestujemy w linię technologiczną nowej generacji do paczkowania sortymentów, w tym naszego sztandarowego produktu, czyli ekogroszku Skarbek - poinformował prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

Nowe linie paczkowania ekogroszku działają w obu częściach kopalni - zarówno w Bytomiu, jak i w Piekarach Śląskich.

W tym roku bytomska część kopalni - Bobrek - obchodzi jubileusz 110-lecia. Obszar górniczy kopalni Bobrek obejmuje prawie 8 km kw., a podziemna infrastruktura tego zakładu to ponad 54 km chodników. W Bytomiu pracuje niespełna 1,7 tys. osób, spośród ponad 2,8 tys. zatrudnionych w całej bytomsko-piekarskiej kopalni. Węglokoks Kraj kupił kopalnię w 2015 r. od Kompanii Węglowej, inwestując dziesiątki milionów złotych w unowocześnienie wydobycia i zwiększenie wydajności.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019