Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Zmowa cenowa w przetargach dla wojska - 80 tys. zł kary od UOKiK

Autor:  wnp pl (AS)  |  10-10-2017 20:45  |  aktualizacja: 10-10-2017 22:55
Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurencji i Konsumenta wykrył zmowę cenową trzech przedsiębiorców w przetargach dla na usługi dla wojska i nałożył na dwóch z nich (trzeci wcześniej zakończył działalność) karę 80 tys. zł

Na trop porozumienia cenowego wpadł komendant 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Poznaniu, który zwrócił uwagę na na rozstrzygnięcie przetargu na sezonową obsługę kotłowni, który odbył się w 2015 r. W listopadzie 2016 r. zawiadomił o swoich podejrzeniach UOKiK. Przeprowadzone przez Urząd postępowanie wykazało, że doszło do zmowy przetargowej. Zawarli je spółka Megatherm, Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych Śmigiel Przemysław oraz Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych „Śmigiel”. Dwaj pierwsi przedsiębiorcy brali udział w przetargu jako konsorcjum.

Fot. Shutterstock.com

Uczestnicy zmowy zastosowali mechanizm wycofywania ofert. Najtańsza była złożona przez Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych „Śmigiel”. Przedsiębiorca nie uzupełnił jednak braków w swojej propozycji – nie przesłał właściwego zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Tym samym zamawiający wybrał następną w kolejności i droższą ofertę konsorcjum Megatherm i Przedsiębiorstwa Usług Wielobranżowych Śmigiel Przemysław. W opinii UOKiK, taki właśnie był cel porozumienia.

Na uczestników zmowy przetargowej urząd nałożył kary w wysokości prawie 80 tys. zł. Na Megatherm 42 083,38 zł. oraz 36 944,13 zł na Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych Śmigiel Przemysław. Trzeci z uczestników porozumienia – Przedsiębiorstwo Usług Wielobranżowych „Śmigiel” – zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej w grudniu 2016 r. dlatego UOKiK umorzył postępowanie wobec niego i nie nałożył kary finansowej.

Decyzja nie jest prawomocna. Ukarani mogą odwołać się od niej do sądu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018