Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PCC Rokita może rozpoczynać warte 250 mln zł inwestycje

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  11-10-2017 13:17  |  aktualizacja: 11-10-2017 13:25
Chemiczna spółka PCC Rokita otrzymała nowe zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w Podstrefie Brzeg Dolny. W ten sposób możliwa jest warta ćwierć miliarda złotych inwestycja.

  • Koszt nowych instalacji w PCC Rokita ma sięgnąć nawet ćwierć miliarda złotych.
  • Spółka co roku regularnie inwestuje 100-150 mln zł.
  • Nowe zezwolenie jest dla spółki opłacalne ze względów podatkowych.

Fot. mat. pras.

Chodzi o rozbudowę już istniejących zdolności produkcyjnych.  Jakich - tego spółka nie wyjaśniła.

- Jesteśmy spółką giełdową, dotyczą nas ograniczenia informacyjne. Nie możemy obecnie informować o szczegółach – powiedziała nam Izabella Zalewska z działu prasowego chemicznej spółki.

Wcześniej jednak spekulowano, że może chodzić o instalacje związane np. z kwasem monochlorooctowym i jego bardzo czystą odmianą. Są one stosowane do wytwarzania półproduktów i produktów chemicznych.

Warto jednak zwrócić, że chemiczna spółka dość równomiernie inwestuje we wszystkie główne swoje segmenty. W latach 2014-2016 Grupa inwestowała ok. 120-150 mln zł rocznie.

W obecnym roku i kolejnych deklarowała podobny poziom nakładów.

Dlaczego spółka zdecydowała się „zawalczyć” o nowe zezwolenie. Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej przynosi zwykle korzyści podatkowe, choć nie tak duże jak jeszcze przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. Z drugiej strony nakłada także na spółki obowiązek inwestycyjny, reguluje kwestie dotyczące zatrudnienia. Szefowie PCC Rokita wnosząc o zezwolenie uznali widocznie, że dla kierowanej przez nich spółki będzie do korzystne.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy.  

Główne kategorie produktów spółki to poliole wykorzystywane w produkcji pianek elastycznych oraz tworzyw poliuretanowych typu CASE (Coatings, Adhesives, Sealants, Elastomers); alkalia, chlor, produkty chloropochodne wykorzystywane w branżach tworzyw sztucznych, chemicznej, papierniczej i spożywczej; produkty fosforopochodne i naftalenopochodne wykorzystywane w branży chemicznej, budowlanej, farmaceutycznej, samochodowej i górniczej.  

W skład Grupy Kapitałowej PCC Rokita wchodzi 30 spółek zależnych. Akcje PCC Rokita od 2014 są notowane na GPW.  Większościowym akcjonariuszem PCC Rokita jest spółka PCC Spółka Europejska z siedzibą w Duisburgu. Grupa PCC prowadzi ekspansję na rynkach międzynarodowych w pionach Chemia, Energia i Logistyka, zatrudnia obecnie około 3 tys. pracowników w 17 krajach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018