Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Tytuły Nowy Impuls 2017 nadane

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela, Ireneusz Chojnacki)
Dodano: 11-10-2017 18:52 | Aktualizacja: 12-10-2017 06:21

Na uroczystej gali podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu wręczono nagrody Nowy Impuls 2017. Wyróżniliśmy nimi firmy, które w aktywny, ciekawy i skuteczny sposób reagują na nowe trendy w energetyce i czynią z nich swój biznesowy model.

- W ramach projektu Nowy Impuls wyróżnialiśmy osoby, firmy i instytucje, które swoim działaniem nadawały nową dynamikę sektorowi energii w Polsce, wskazywały pożądane kierunki zmian, przecierały ścieżki - mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca magazynu gospodarczego Nowy Przemysł i portalu WNP.PL.

W tym roku przygotowano coś szczególnego. Na bazie rozmów dziennikarzy Nowego Przemysłu i portalu WNP.PL z ekspertami powstał raport omawiający tendencje, które zadecydują o kształcie polskiej energetyki.

Czytaj raport:
Jaka przyszłość energetyki w Polsce? Oto nowe impulsy w sektorze energii

- Wskazaliśmy także firmy, które w aktywny, ciekawy, skuteczny sposób reagują na omówione w naszym raporcie nowe trendy, czynią z nich swój biznesowy atut - dodał Wojciech Kuśpik.

Nagrody Nowy Impuls z Wojciechem Kuśpikiem wręczali także Joanna Grabowska, manager Nowego Przemysłu oraz Jacek Ziarno, jego redaktor naczelny.

A oto wyróżnieni:

FreeVolt


Wyróżnienie za wkład w rozwój technologii odnawialnych w polskiej energetyce.

Firma FreeVolt to producent systemów fotowoltaicznych z kompleksową ofertą obejmującą projektowanie, dystrybucję i montaż przykładowych modułów. Działający w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym FreeVolt inwestuje w innowacje, rozwija sieć sprzedaży w kraju i za granicą.

Tytuł odebrał Michał Rosa, dyrektor marketingu FreeVolt.

- Jesteśmy firmą wprowadzającą na rynek wiele innowacyjnych produktów. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy do tego się przyczynili, naszym partnerom w Polsce i za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych - powiedział.

Tauron Dystrybucja


Wyróżnienie za skuteczne wprowadzanie inteligentnych narzędzi w dystrybucji energii.

Tauron Dystrybucja uczestniczy w realizacji projektu Smart City Wrocław, w ramach którego instaluje u odbiorców energii 350 tys. inteligentnych liczników. System inteligentnego opomiarowania AMIplus umożliwia automatyczną transmisję i zarządzanie danymi pomiarowymi, daje dostęp klientowi do informacji na temat zużycia energii. Projekt jest największym w kraju wdrożeniem infrastruktury inteligentnego opomiarowania, gdzie spełniony jest warunek interoperacyjności liczników.

Nagrodę odebrał Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja.

- Rozwój inteligentnej infrastruktury sieciowej jest bardzo istotny przede wszystkim dlatego, że wspiera nasze działania związane z poprawą niezawodności dostaw energii elektrycznej do naszych klientów. System inteligentnego opomiarowania sieci dystrybucyjnej, który zrealizowaliśmy w ostatnich latach we Wrocławiu, to podstawa do budowania inteligentnej sieci. W tej chwili uzupełniamy go o platformę klasy MDM (ang. Meter Data Management), która pozwoli nam jeszcze skuteczniej zarządzać informacją pomiarową. Równocześnie prowadzimy szereg projektów związanych z rozwojem obszaru smart grid w spółce, m.in. rozbudowujemy system dynamicznej obciążalności linii 110 kV, wdrażamy systemy FDIR w sieci SN, a także rozwijamy narzędzia i systemy umożliwiające komunikację stacji energetycznych z systemem SCADA - podkreśla Robert Zasina.

Transition Technologies 


Wyróżnienie za wprowadzenie efektywnych rozwiązań z dziedziny IT w energetyce wytwórczej.

Transition Technologies to jeden z liderów polskiego rynku IT współpracujący z energetyką i gazownictwem. Dostawca narzędzi informatycznych wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji dla optymalizacji procesów wytwarzania energii. Firma zrealizowała wdrożenia w 50 blokach energetycznych na świecie.

Nagrodę odebrał prezes zarządu firmy Konrad Świrski.

- Frank Zappa, świetny amerykański gitarzysta i kompozytor, powiedział kiedyś że „Progres nie jest możliwy bez pewnego odchylenia od normy”. To zdanie na pewno jest prawdziwe zarówno dla muzyki jak i techniki. Transition Technologies od 25 lat jest z polską energetyką i ponad 25 lat wdrażamy w energetyce nowe rozwiązania informatyczne. Dzisiejsza nagroda tak naprawdę należy się dla dwóch stron - dla naszych pracowników, którzy zawsze chcieli stworzyć coś innego, nowego i lepszego, oraz przede wszystkim dla naszych klientów - polskich elektrowni i elektrociepłowni, które pozwalały nam te nowe rozwiązania wprowadzać i których doświadczenie było tym, co zawsze w naszych systemach wykorzystywaliśmy. Gorące podziękowania właśnie dla nich wszystkich i mała nadzieja na kolejne 25 lat nowych rozwiązań informatycznych w nowo zmieniającej się polskiej energetyce. Nasza nazwa „Transition” - zmiana - zobowiązuje i obiecujemy, że będziemy zmieniać się na lepsze tak jak i polski sektor wytwórczy bo jak powiedział kiedyś inny słynny Amerykanin Henry Ford „Wszystko można robić lepiej niż robi się dzisiaj - powiedział Konrad Świrski.

Ekoenergetyka-Polska


Wyróżnienie za ekspansję na rynku infrastruktury dla elektromobilności.

Firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, instalacji i monitorowaniu infrastruktury dla pojazdów elektrycznych - przede wszystkim dla komunikacji publicznej. Realizuje kontrakty dla miast elektryfikujących swoje floty autobusowe. Ładowarki wysokiej mocy są oparte na nowoczesnych rozwiązaniach, pozwalają naładować baterie autobusu w czasie kilkuminutowego postoju. Ekoenergetyka realizuje projekty B+R wprowadzając innowacyjne rozwiązania i wykorzystując polską myśl technologiczną a także propaguje rozwój elektromobilności.
- Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla nas za wysiłek, który wkładamy w rozwój elektromobilności i promocję tego sektora. W końcu rynek autobusów elektrycznych wychodzi z fazy start-upowej i zaczyna się prawdziwy biznes, z czego się bardzo cieszymy. Niemniej mamy też świadomość wyzwań, które przed nami stoją. Rynek infrastruktury do ładownia autobusów elektrycznych to wielka odpowiedzialność. Rozwijamy technologie, które są zoptymalizowane, które są samodecyzyjne i będą ładowały autobusy zawsze na czas. Mogę się również już pochwalić, że jesteśmy oficjalnym dostawcą w największym projekcie w Polsce i w największym projekcie w postępowaniu publicznym na infrastrukturę do ładowania - do naszego miasta - Zielonej Góry będziemy - dostarczali 9 MW mocy przyszłym roku, jeśli chodzi o stacje ładowania - powiedział Maciej Wojeński, wiceprezes zarządu Ekoenergetyka-Polska.

Impact Clean Power Technology


Wyróżnienie przyznane za rozwijanie i propagowanie innowacyjnych technik magazynowania energii.

Firma Impact Clean Power Technology specjalizuje się w produkcji litowo-jonowych systemów magazynowania energii oraz integracji systemów dla transportu publicznego, energetyki i telekomunikacji. Dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi w dziedzinie elektrycznego napędu dla motoryzacji i zasobników energii. Wytwarza również elektroniczne układy sterowania pakietami bateryjnymi. Sprzedaje produkty i usługi w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji.

Tytuł odebrał prezes zarządu Impact Clean Power Technology Konrad Makomaski.

- Impact Clean Power Technology koncentruje się na rozwoju elektromobilności. W tym kierunku rozbudowujemy nasze przedsiębiorstwo. Nasze rozwiązania bateryjne eksploatowane są w systemach transportowych na rynku krajowym, europejskim i amerykańskim. Do dzisiaj pojazdy wyposażone w nasze baterie przejechały ponad 3 miliony kilometrów a ich producenci otrzymali najbardziej prestiżowe nagrody na rynku elektromobilności - powiedział.

Fortum


Wyróżnienie za wdrażanie nowoczesnych, efektywnych i przyjaznych środowisku technologii w ciepłownictwie.

Zbliża się finał realizowanej przez Fortum inwestycji - nowego bloku Elektrociepłowni Zabrze. Zastosowana tu technologia jest efektywna i przyjazna środowisku. Umożliwia spalanie wielu paliw - w tym tych gorszej jakości - z zachowaniem norm ochrony powietrza. Projekt Fortum jest przykładem działań na rzecz poprawy stanu powietrza przynoszących szybkie i wymierne efekty, a jednocześnie wskazujących na rolę, jaką w tym procesie ma do odegrania energetyka i ciepłownictwo.

- Inwestycja Fortum w nowy blok w EC Zabrze rzeczywiście może być wzorcowym przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii, służących wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w przyjazny dla środowiska sposób. Zastosowaliśmy tam szereg światowej klasy rozwiązań technicznych, poczynając od systemu podawania paliwa, przez nowoczesny kocioł przystosowany do spalania węgla, biomasy i RDF-u aż po instalację oczyszczania spalin. Nasza inwestycja to praktyczne zastosowanie zasad gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Cieszymy się, że została zauważona i doceniona przez branżowych ekspertów - powiedział Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Siemens


Wyróżnienie za wsparcie technologiczne polskiej energetyki w dziedzinie nowoczesnej kogeneracji, digitalizacja i efektywności energetycznej.

Polska energetyka i ciepłownictwo potrzebują technologii związanych m.in. z wykorzystaniem gazu, czy stosowanych w nowych i modernizowanych blokach energetycznych. Sprawdzonym dostawcą takich rozwiązań jest Siemens, a jednym z przykładów wykorzystujących je inwestycji - nowoczesny, wysoko sprawny blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Gorzów.

Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu i rozwiązaniom w zakresie analizy danych Siemens wspiera polską energetykę w procesie digitalizacji, zapewnia  narzędzia do przesyłu i rozdziału energii elektrycznej oraz do zarządzania inteligentnymi sieciami energetycznymi. Oferuje technologie, które pomagają efektywnie wykorzystywać energię.

Nagrodę odebrał Grzegorz Należyty, prezes zarządu Siemens.

- Nagroda dla Siemensa to uznanie dla działań naszej firmy, która od lat bierze czynny udział w modernizacji polskiej energetyki. Oferowana przez nas nowoczesna technologia wysokosprawnej i niskoemisyjnej kogeneracji znalazła zastosowanie przy projekcie bloku gazowo-parowego wybudowanego na potrzeby PGE GiEK SA w Gorzowie Wielkopolskim. Atutem tego rozwiązania jest wykorzystanie wysokozazotowanego paliwa gazowego z polskich złóż. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zapewniamy odbiorcom niezawodną i tanią energię elektryczną oraz ciepło, zmniejszając jednocześnie wpływ na środowisko. Będziemy dalej korzystać z naszych doświadczeń w innych realizowanych projektach. Rozwiązania technologiczne i kompetencje polskiej spółki Siemensa są z powodzeniem wykorzystywane w projekcie dla PKN Orlen w Płocku oraz we współpracy z Rafako w Jaworznie - powiedział.

Gradis


Wyróżnienie za stworzenie ciekawej oferty realizującej w praktyce ideę efektywności energetycznej.

Innowacyjny start-up, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, by wyznaczyć optymalną konfigurację parametrów instalacji opraw oświetleniowych. Dzięki użyciu rozwiązań Gradis możliwe jest uzyskanie ponad 70 proc. oszczędności w zużyciu energii. Narzędzie do inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym uwzględnienia natężenie ruchu, poziom światła zewnętrznego, warunki atmosferyczne, informuje o awariach i pozwala monitorować zużycie energii elektrycznej.

Nagrodę odebrał Igor Wojnicki, założyciel Gradis.
- Kiedy w 2012 roku zespół prof. Kotulskiego zaczynał na AGH prace naukowe nad gramatykami grafowymi, chyba nikt nie przypuszczał, że po 5 latach Gradis będzie odbierało wyróżnienie  Nowy Impuls i to w tej kategorii. To były lata ciężkiej pracy naukowej, koncepcyjnej i na końcu wdrożeniowej, ale w takich chwilach widać jej efekty. Dziękujemy za wyróżnienie Gradis i naszego nowatorskiego systemu związanego z projektowaniem, sterowaniem i zarządzeniem oświetleniem ulicznym. Cieszymy się, że nasz wkład w tworzenie efektywnych energetycznie miast i gmin został doceniony - powiedział Igor Wojnicki.

Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach


Wyróżnienie za skuteczne wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej i obywatelskiej.

Władze gminy prowadzą przemyślaną politykę, służącą rozwojowi energetyki rozproszonej - w działaniach zostały wzięte pod uwagę jednocześnie niska emisja i kwestie klimatyczne; w gminie powstały setki kolektorów słonecznych, a mieszkańcy stali się de facto producentami energii na własne potrzeby. Oprócz pokrycia 60 proc. kwoty zakupu i montażu kolektorów, gmina wraz ze wspierającym projekt funduszem zagwarantowały przeglądy instalacji.

Nagrodę odebrał burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

- Lokalizacja na skraju Puszczy Niepołomickiej sprawia, że ochrona środowiska zawsze jest obecna w strategii i działaniach gminy Niepołomice. Od lat realizowanych jest szereg projektów, by nasza społeczność mogła funkcjonować coraz bardziej ekologicznie. 2006-2009 w ramach unijnego Funduszu Spójności powstał „Zintegrowany system zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Mieście Niepołomice i wschodniej części Gminy Niepołomice”. Od 2012 do końca 2016 roku realizowano projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych”. W styczniu 2017 roku zamontowano w Niepołomicach czujniki monitorujące stan powietrza w całej gminie. Pilotażowy program ograniczenia niskiej emisji dla gminy Niepołomice, umożliwiający otrzymanie dofinansowania do wymiany pieców węglowych w domach prywatnych, rozpoczął się w kwietniu 2017 roku - mówił Roman Ptak.

Enea SA


Wyróżnienie za udaną realizację idei Energii Plus - nowego modelu relacji z klientem i funkcjonowania na rynku.

Firma z powodzeniem realizuje ideę Energii Plus, łącząc sprzedaż energii z szeroką ofertą dodatkowych usług i benefitów. W ten sposób grupa kształtuje relacje z klientem - zarówno indywidualnym, jak i biznesowym - na nowych zasadach, w oparciu o szeroki wachlarz dodatkowych świadczeń, usług i opcji.  Podobne działania prowadzą wszystkie grupy energetyczne w Polsce. Do wyboru Enei jako reprezentanta tego trendu skłania różnorodność, rozbudowany charakter i dojrzałość oferty.

- Przygotowanie dobrze funkcjonującego modelu relacji z klientami i cieszącej się zainteresowaniem oferty produktowej to duże wyzwanie. Sukces w tym obszarze zależy od wielu składowych, dlatego cały czas pracujemy, aby nasza oferta była jak najlepiej dopasowana do aktualnych potrzeb klientów. Jesteśmy skoncentrowani na rozwoju nowych, innowacyjnych linii biznesowych oraz pakietów produktów i usług. Jest to jedno z głównych założeń Strategii Rozwoju naszej Grupy - powiedział Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych.

PGE Polska Grupa Energetyczna


Wyróżnienie Nowy Impuls 2017 za realizację bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów - udany projekt wykorzystania gazu w energetyce.

W lutym 2017 r. zakończyła się budowa bloku gazowo-parowego w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów. Zastosowane tu paliwo i technologie umożliwiają produkcję energii elektrycznej i ciepła w systemie kogeneracji przy sprawności powyżej 83 proc. Nowy blok daje możliwość wytwarzania konkurencyjnej energii w zgodzie ze standardami środowiskowymi, dowodząc, że wykorzystanie gazu może być istotnym elementem polskiego miksu energii.

Nagrodę odebrał Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

- Chciałbym podziękować tym, który zadecydowali o tym, że otrzymamy tę nagrodę. PGE jest zazwyczaj kojarzona z dużą energetyką węglową, ale oprócz tego zajmujemy się także mniejszymi projektami. Budowa nowego bloku w Elektrociepłowni Gorzów to ważne przedsięwzięcie zarówno dla nas, jak i dla miasta, dzięki temu znacząco ograniczamy emisje. W przyszłości PGE jeszcze nieraz zaskoczy nowymi, bardzo ważnymi rozwiązaniami - zapowiedział.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021