Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wkrótce ruszy budowa gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Na razie konsultacje

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  12-10-2017 10:39  |  aktualizacja: 12-10-2017 11:19
Już na początku przyszłego roku ruszą prace nad gazociągiem z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego do nowego bloku gazowego EC Żerań. Gaz-System pyta warszawiaków, w jaki sposób poddać renowacji teren, gdzie będzie przebiegał rurociąg.

Spółka chce się spotkać z zainteresowanymi osobami na terenie, gdzie ma przebiegać rurociąg. Po co konsultacje z mieszkańcami?

Fot. mat. pras.

- Chcemy im umożliwić wypowiedzenie się na temat przyszłości Kanału Żerańskiego - mówi Monika Bończa-Tomaszewska, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Gaz-System. Pomysły i opinie mieszkańców na sposób zagospodarowania terenów po inwestycji mają być przeanalizowane.

Budowa gazociągu z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego jest konieczna do uruchomienia powstającego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań. Inwestycja ta podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego w aglomeracji warszawskiej oraz poprawi jakość powietrza (zmniejszenie emisji pyłów z EC-Żerań o ponad 60 proc.).

Za budowę gazociągu dostarczającego paliwo do EC Żerań odpowiedzialny jest Gaz-System Prace przy budowie gazociągu rozpoczną się na początku 2018 roku i prowadzone będą na odcinku ok. 10,5 km, z czego na terenie dzielnicy Białołęka (ok. 9 km) oraz gminy Nieporęt (ok. 1 km).

Według planów spółki inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm. Rura ma przebiegać na głębokości minimum 1,7 m. Finalnym etapem inwestycji jest renowacja miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. - Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych HDD - dodaje Artur Jastrzębski, dyrektor Oddziału Gaz-System w Rembelszczyźnie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018