Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

JSW: nacisk na innowacje dostrzeżony

Autor:  wnp.pl (Jerzy Dudała)  |  12-10-2017 10:59
Pełniący obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon, wiceprezes JSW Innowacje Jacek Srokowski oraz Agnieszka Hankus-Kubica, koordynator do spraw rozwoju w JSW byli gośćmi prezydenta Andrzeja Dudy, w związku z kolejną odsłoną projektu „Startupy w Pałacu”.

  • Prezydencka inicjatywa ma na celu wsparcie innowacyjnych polskich firm i przedsięwzięć w zakresie znalezienia potencjalnych inwestorów, relacji biznesowych i rynków zbytu dla innowacyjnych rozwiązań.
  • Na spotkanie z prezydentem przedstawiciele JSW zostali zaproszeni jako potencjalni partnerzy w rozwoju najlepszych startupów.

Innowacje mają przenieść JSW na nowy, wyższy poziom.
Fot. Shutterstock.

Wizyta przedstawicieli Grupy JSW u prezydenta - zaznaczają w spółce - wynika z zaangażowania w tworzenie i pozyskiwanie  unikatowych technologii związanych z rozwojem sieci sensorowych, wytwarzaniem paliw ekologicznych, jak również z pracami nad rozwojem systemów bezzałogowych, mających zastosowanie nie tylko w górnictwie, ale w całym przemyśle.

 Kierunki tego rozwoju kilka miesięcy temu ogłosił Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW.

Według przedstawicieli JSW Innowacje, rozwój nowoczesnych technologii wspierających przemysł powinien stanowić przedmiot szczególnego zainteresowania i wsparcia ze strony państwa.

„Startupy w Pałacu” to trzecia odsłona prezydenckiej inicjatywy polegającej na publicznej prezentacji najlepszych pomysłów z dziedziny innowacji i nowych technologii z udziałem przedstawicieli biznesu i nauki.

Niebawem JSW przedstawi strategię do 2030 roku. Strategia ta jest na etapie uzgadniania z radą nadzorczą oraz obligatariuszami, którzy muszą ją zaakceptować. Dokumentowi nadawany jest ostateczny kształt. 

Wiadomo, że w JSW planują między innymi kontynuację realizacji projektów ukierunkowanych na zwiększenie udziału węgla koksowego w produkcji (ma wzrosnąć do około 85 proc.) oraz rozwój w obszarach perspektywicznych, wdrożenie programu poprawy efektywności i optymalizację kosztów działalności operacyjnej. 

- Będziemy się mocno angażować na obszarze operacyjnym w 2017 roku i w latach kolejnych. Będziemy szukać wzrostu wydobycia, wzrostu wydajności na pracownika i spadku kosztów na pracownika - mówił niedawno Daniel Ozon. 

W JSW chcą skoncentrować się na przyszłości i optymalnym rozwoju, rozumianym jako wdrażanie najnowszych technologii produkcji, pobudzanie innowacyjności czy wzrost efektywności.

W najbliższych kilku latach produkcja węgla koksowego w kopalniach JSW ma osiągnąć poziom 85 procent ogólnej produkcji. Na rynku węgla energetycznego oferta JSW jest tylko uzupełnieniem, a zatem zamierza ona skoncentrować się na wydobyciu węgla koksowego. Pozwala on bowiem osiągać spółce wyższe marże.     

- Firmie potrzebna jest długofalowa strategia działania, która przygotuje nas do ciężkich czasów, do radzenia sobie na niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu - zaznaczał w rozmowie z portalem wnp.pl Daniel Ozon, p.o. prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  

Jastrzębskie Centrum Innowacji i Rozwoju-JSW Innowacje, a więc niedawno utworzona spółka wchodząca w skład Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ma stanowić kompleksowe zaplecze badawczo-rozwojowe całej grupy kapitałowej JSW. Nastawiona ona jest na ścisłą współpracę z krajowymi ośrodkami naukowymi.

JSW Innowacje narodziła się w wyniku przekształcenia Polskiego Koksu, spółki zależnej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. JSW Innowacje zajmuje się m.in. opracowywaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie wydobycia i przetwarzania węgla.

W JSW liczą, że nowy podmiot w grupie zdoła się dopracować nowatorskich rozwiązań. Z funkcjonowaniem spółki JSW Innowacje duże nadzieje wiąże również resort energii. 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018