Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Transformacja energetyczna Polski możliwa bezpiecznie i efektywnie kosztowo

Autor:  wnp.pl (ICH)  |  12-10-2017 13:02
Według mnie są trzy zjawiska, które pozwolą transformację energetyczną w Polsce przeprowadzić w sposób kosztowo efektywny i bez zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego - ocenia Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii PGE Polska Grupa Energetyczna.

Pierwsze z tych zjawisk to dywersyfikacja dostaw gazu.

Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii PGE Polska Grupa Energetyczna.
Fot. PTWP

- To proces dość konsekwentnie prowadzony przez rząd. Terminal gazowy już mamy, będzie rozbudowany. Jest projekt Baltic Pipe, trzymamy za niego kciuki. To jest odpowiedź na pytanie, czy gaz może się znaleźć w miksie energetycznym - wskazuje Monika Morawiecka.

Drugie zjawisko sprzyjające transformacji energetycznej to, zdaniem Moniki Morawieckiej, spadek kosztów OZE.

- Następuje zmiana technologiczna polegająca na tym, że źródła odnawialne tanieją. Kilka lat temu mieliśmy projekt ustawy o OZE , który, jeśli dobrze pamiętam, określał, że stawka za 1 MWh dla fotowoltaiki wyniesie 1300 zł. Uważałam to za skandal i nadal uważam, że skandalem było, iż taki projekt powstał. W pewnych sprawach warto poczekać. Poczekaliśmy i będziemy mieć fotowoltaikę i inne źródła energii OZE dużo taniej - wskazuje Monika Morawiecka.

- Trzeci element to mądra i konsekwentna transformacja sektora wydobywczego. Myślę, że widzimy tutaj dużą konsekwencję. Komisja Europejska patrzy na to z jednej strony podejrzliwie, ale z drugiej strony z wielkim zrozumieniem. Słyszałam w Brukseli, że zdaje się w grudniu Komisja ma ogłosić powstanie specjalnego funduszu, czy funduszy, nie jestem pewna jak to ma wyglądać, mającego na celu wsparcie transformacji regionów górniczych w Europie, który w duże mierze będzie skierowany do Polski - informowała Monika Morawiecka.

Przedstawione opinie i informacje pochodzą z debaty „Pod presją zmian. Polska energetyka 2050 - scenariusze rozwoju” przeprowadzonej podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu odbywającego się w Warszawie.Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018