Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PKP PLK i Kostrzyn wybudują tunel pod torami

Autor:  PAP/PSZ  |  12-10-2017 13:03
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały list intencyjny z gminą Kostrzyn w Wielkopolsce ws. budowy tunelu drogowego pod linią kolejową E20. Koszt inwestycji to około 16 mln zł netto. Tunel ma powstać do końca 2021 roku.

Budowa tunelu ma przede wszystkim usprawnić komunikację w Kostrzynie i podnieść poziom bezpieczeństwa.

Tunel ma mieć 4 metry wysokości, dwa pasy ruchu oraz ścieżkę rowerową i chodnik.
Fot. Shutterstock

"Tunel drogowy to ogromna korzyść dla mieszkańców 18-tysięcznej gminy, ale także usprawnienie komunikacji w regionie. Gmina Kostrzyn znajduje się 20 km od Poznania, a przez jej teren przebiegają droga ekspresowa S5, droga krajowa nr 92 oraz międzynarodowa linia kolejowa E-20 Berlin-Poznań-Warszawa-Moskwa. Likwidacja przejazdów kolejowych przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, a tunel to zdecydowanie szybszy przejazd i poprawa komfortu życia mieszkańców" - podkreślił burmistrz Kostrzyna Szymon Matysek.

Inwestycja zakłada budowę tunelu drogowego (wiaduktu kolejowego) w rejonie ul. Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich. Jej koszt to około 16 mln zł netto, z czego część kolejową ma pokryć PLK, a część związaną z dobudową dróg i wykupem gruntów pod inwestycje - gmina Kostrzyn.

Według wstępnych koncepcji, tunel ma mieć 4 metry wysokości, dwa pasy ruchu oraz ścieżkę rowerową i chodnik.

W najbliższym czasie ma zostać podpisane porozumienie dotyczące tej inwestycji, które szczegółowo określi warunki porozumienia i przebieg prac. Wtedy też będzie można przystąpić do realizacji zadania.

Prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel podkreślił, że PKP PLK stara się reagować na potrzeby mieszkańców poszczególnych gmin, co przekłada się przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa przejazdu pociągów.

"Chętnie włączamy się w projekty realizowane wspólnie z samorządami. (…) Tunel w Kostrzynie to jedna z wielu inicjatyw na ważnych trasach kolejowych. Podobne rozwiązania realizujemy m.in. na trasie Warszawa - Siedlce, w obrębie aglomeracji warszawskiej oraz planujemy np. w Rembertowie i Wesołej" - zaznaczył Merchel.

Tunel ma powstać do końca 2021 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018