Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

NCBJ chce budować polski laser na swobodnych elektronach

Autor:  wnp.pl (PA)  |  12-10-2017 13:29  |  aktualizacja: 12-10-2017 16:18
Chcemy łączyć badania podstawowe z badaniami aplikacyjnymi, a także produkcją, kierowaną w dużej mierze na eksport - mówi Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Mamy silny sektor badań podstawowych, ale jednocześnie zajmujemy się badaniami aplikacyjnymi. Już istnieje centrum doskonałości związane z produkcją radiofarmaceutyków, które eksportujemy do 80 krajów, a niedawno sprzedaliśmy licencję Japończykom - powiedział w trakcie debaty „Innowacje oraz badania i rozwój w energetyce”, która odbyła się na Kongresie Nowego Przemysłu w Warszawie.

Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Jak dodał, NCBJ buduje kosztem 120 mln zł duży blok laboratoryjny z cyklotronem medycznym, co będzie unikalne w skali świata.

Ponadto instytut wziął udział w pierwszym etapie unijnego konkursu Teaming for Excellence. Jako laureat selekcji krajowej otrzymał środki, za które wraz z podmiotami z Francji i Finlandii będzie przez rok przygotowywał plan biznesowy i badawczy projektu NOMATEN. - Mamy nadzieje na drugi etap, co pozwoliłoby zbudować za poważne pieniądze silne laboratorium badań materiałowych - powiedział szef NCBJ.

Trzeci duży projekt, o wartości ok. 20 mln zł (a przygotowany jest wniosek na 100 mln zł), ma pozwolić NCBJ na budowę polskiego lasera na swobodnych elektronach. - Dzięki temu chcemy wejść w technologie nadprzewodzące - zapowiedział Krzysztof Kurek.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018