Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Przez huragany URE skoryguje model wyliczania wskaźników SAIDI i SAIFI

Autor:  Wnp.pl (Piotr Stefaniak)  |  12-10-2017 16:29  |  aktualizacja: 12-10-2017 16:59
Stan przesyłowych sieci energetycznych w Polsce nadal odstaje od zachodnich standardów pod względem podstawowych parametrów, lecz nie mamy powodów, aby się go wstydzić. Także dlatego, że spółki zainwestują w ich modernizację i rozbudowę tylko w tym roku ponad 6 mld zł.

Niestety, nakłady te nadal muszą rosnąć, bowiem zaawansowany jest średni wiek wielu odcinków sieci i urządzeń przesyłowych, rosną potrzeby przyłączenia nowych odbiorców. Do tego dochodzą skutki usuwania awarii spowodowanych przez silne wiatry.

Rośnie liczba awarii sieci energetycznych spowodowanych wichurami.
Fot. Mat. pras. Enea Operator

- Musimy zatem równoważyć te potrzeby w planach rozwoju i planach inwestycyjnych spółek, bowiem to przekłada się też na rachunki, jakie płacą konsumenci za prąd - powiedział  Maciej Bando, prezes  Urzędu Regulacji Energetyki.

Był on jednym z dyskutantów sesji "Inwestycje w dystrybucję i przesył energii" podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu.

Prezes Bando podziękował publicznie obecnym przedstawicielom spółek przesyłowych za zaangażowanie w usuwanie skutków awarii, spowodowanych huraganami oraz solidarność, jaką wykazały, świadcząc sobie wzajemnie pomoc.

PGE Dystrybucja zanotowała w tym roku 22 dni awarii z powodu huraganów. - Aż w 30 proc. rzutowało na nasz wskaźnik SAIDI (czas przerw w dostawie prądu do odbiorców) - mówił Wojciech Lutek, prezes zarządu.

W debacie padły opinie, że URE, wyznaczający wskaźniki SAIDI i SAIFI  (przeciętna częstość przerw długich w dostawie energii), których niewypełnienie przez spółki grozi określonymi karami, powinien jednak uwzględniać awarie sieci, spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami pogodowymi.

Jak potwierdził prezes Bando, URE pracuje właśnie nad takimi zmianami i skoryguje model wyliczania powyższych wskaźników.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018