Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polska energetyka na rozdrożu: nie wiemy, w co inwestować, co optymalizować

Autor:  wnp.pl (ICH)  |  12-10-2017 16:42  |  aktualizacja: 12-10-2017 17:09
Uważam, że powinniśmy mieć mapę drogową działania w energetyce. Powinniśmy określić cel i plan dochodzenia do niego, bo obecnie energetyka stoi na rozdrożu - ocenia Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. badań i analiz Forum Energii.

- Raczej z zadowoleniem przyjmuję, że wymuszane jest tworzenie dokumentu strategicznego, bo to ułatwi szereg decyzji na różnych szczeblach planowania i rozwoju - dodaje Andrzej Rubczyński.

Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. badań i analiz Forum Energii.
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Dyrektor Forum Energii odniósł się w ten sposób do nakładanego w ramach projektu tzw. pakietu zimowego na państwa członkowskie UE obowiązku tworzenia zintegrowanych planów krajowych w zakresie energii i klimatu obejmujących okresy dziesięcioletnie, począwszy od okresu 2021-2030 r.

- Dzisiaj nie wiemy, w co inwestować, co optymalizować. Najlepszym dowodem był chyba wczorajszy panel otwierający to seminarium (XIV Kongres Nowego Przemysłu - red.). Nie pojawiły się informacje o nowych, znaczących inwestycjach w krajowym systemie energetycznym, jest element niepewności. Mapa drogowa jest nam potrzebna i polityka energetyczna jest nam bardzo potrzebna - wskazuje Andrzej Rubczyński.

Czytaj więcej:
Odwrót od węgla jest nieunikniony. Różnice tkwią w szczegółach

Dyrektor Andrzej Rubczyński podkreśla wysoką dynamikę zmian w energetyce i wskazuje, że należy uwzględniać megatrendy. Obecnie do megatrendów zalicza się m.in. spadające koszty wytwarzania energii w źródłach odnawialnych.

- Jako energetyk czekam też na deklaracje i decyzje dotyczące wykorzystania węgla brunatnego w Polsce, bo wydaje mi się, że to jest taki punkt obrotu, który zadecyduje o przyszłym kierunku rozwoju krajowego miksu energetycznego. Węgiel brunatny to potężny element krajowego miksu energetycznego - podkreśla Andrzej Rubczyński.

Przedstawione opinie pochodzą z debaty „Pod presją zmian. Polska energetyka 2050 - scenariusze rozwoju” przeprowadzonej podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu odbywającego się w Warszawie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018