Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Bitcoin przebił poziom 5000 dolarów

Autor:  wnp pl (AS)  |  12-10-2017 16:57  |  aktualizacja: 12-10-2017 17:12
Najpopularniejsza na świecie kryptowaluta święci triumfy. W czwartek tuż po południu za jednego bitcoina trzeba było w Londynie zapłacić 5,2 tys. dolarów czyli ponad 18 tys. złotych.

Kurs bitcoina już nieco ponad miesiąc temu zbliżał się do magicznej granicy 5 tys. dolarów, jednak wówczas notowaniom kryptowaluty zaszkodziły zapowiedzi chińskiego rządu, które najpierw zakazały pierwotnych ofert wirtualnych walut a następnie zakazały handlu owymi wirtualnymi walutami. W ślady Chin poszła Korea Południowa, a nad restrykcjami zastanawia się kilka innych państw - do uregulowania obrotu krypotwalutami wzywał również prezydent Rosji Władimir Putin.

Fot. Shutterstock.com

Z drugiej jednak strony tym szybko rosnącym rynkiem interesują się wielkie instytucje finansowe. Stworzenie stosownego działu w swoich strukturach zapowiadał (chociaż bardzo ogólnie bez podawania szczegółów ani terminów) m.in. Goldman Sachs. 

Ostatecznie osłabienie kursu w reakcji na chińskie ograniczenia okazało się dla bitcoina ledwie zadyszką i w czwartek kurs ponownie wystrzelił w górę. Od początku roku ta wirtualna waluta zyskała na wartości 440 proc. Zdaniem części analityków to nie koniec.

- Wszyscy się zgadzali, że kurs bitcoina przekroczy kiedyś 5 tys. dolarów. Sky is the limit. Nie byłbym zaskoczony gdybym zobaczył podwojenie tego kursu i to w bardzo krótkim czasie - powiedział cytowany przez Bloomberga Ben Kumar, menedżer walutowy w Seven Investment w Londynie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018