Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Niemieckie cele klimatyczne zbyt ambitne

Autor:  wnp pl (AS)  |  12-10-2017 21:09  |  aktualizacja: 12-10-2017 21:21
Cele klimatyczne jakie postawiły sobie Niemcy do 2020 roku są raczej niemożliwe do zrealizowania – wynika z wewnętrznego raportu federalnego ministerstwo środowiska, na który powołuje się Deutsche Welle.

Plany był taki: Niemcy do 2020 zredukują emisję gazów cieplarnianych w stosunku do 1990 roku. A rzeczywistość? Według przytaczanego przez DW raportu bez „działań uzupełniających” można oczekiwać redukcji o 32,5 proc. W najgorszym przypadku może być to tylko 31,7 proc.

Niemieckie elektrownie węglowe wciąż produkują duże wolumeny energii na eksport, co zwiększa emisję CO2 o dodatkowe 10 mln ton.
Fot. Shutterstock.com

Jak to możliwe, skoro niemiecka energetyka szczyci się – niebezpodstawnie – rosnącym udziałem odnawialnych źródeł energii? Otóż – wg. DW elektrownie węglowe wciąż produkują duże wolumeny energii na eksport, co zwiększa emisję CO2 o dodatkowe 10 mln ton. Taki sam wzrost emisji wynika z szybkiego wzrostu niemieckiej gospodarki i związanego z tym popytowi na energię.

Konsekwencje? Możliwe naciski na zaostrzenie polityki klimatycznej. – Niemcom grozi gigantyczna kompromitacja – skomentował cytowany przez DW szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. Dlatego „zadanie nowego rządu jest jasne: jak najszybciej musi zlikwidować istniejącą przepaść”. A to może oznaczać jeszcze większą presję na dekarbonizację - zarówno w Niemczech, jak i UE, szybsze niż dotychczas odchodzenie od technologii węglowych i rozwój elektromobilności.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018