Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kopalnie idą pod młotek

Autor: Dziennik Zachodni
Dodano: 04-09-2007 07:25

Kompania Węglowa zamierza pozbyć się dwóch kopalń - "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach oraz "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych - pisze "Dziennik Zachodni".

Zysk z tych transakcji może znacznie poprawić wyniki finansowe spółki, która na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, poniosła stratę w wysokości 97,8 mln zł w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku.

Jak informuje rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej, do 21 września Kompania Węglowa zamierzamy ogłosić przetarg na sprzedaż kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach. We wrześniu ma być też znana ostateczna wycena kopalni "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych, która trafi do Południowego Koncernu Węglowego (PKW).

Dzięki tej drugiej transakcji Kompania, będąca udziałowcem PKW, ma odzyskać większość głosów na WZA koncernu, a następnie sprzedać jego akcje. Celem tej operacji jest otrzymanie przez Kompanię gotówki ze sprzedaży akcji PKW, co poprawi płynność firmy i pozwoli jej stopniowo spłacać stare długi.

Zdaniem Madeja, proces sprzedaży kopalni "Silesia" jest zaawansowany. Wyceną "Silesii" już zajmuje się firma doradcza Pricewatherhouse Coopers, a następnie zostanie ogłoszony otwarty przetarg. Kupnem kopalni zainteresowanych jest kilku inwestorów - między innymi z Czech i Szwajcarii. Najbardziej zaangażowani są Brytyjczycy z Gibson Group, którzy, jako jedyni, zawarli z centralami związkowymi umowę wstępną dotyczącą kupna kopalni w Czechowicach-Dziedzicach.

W umowie tej brytyjski inwestor zagwarantował zatrudnienie pracownikom i inwestycje, które sprawią, że "Silesia" stanie się rentowna. Brytyjczycy deklarują wydanie 100-150 milionów dolarów - przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa pracy górników, a także na zakup nowoczesnych maszyn i budowę nowego szybu. Budowa szybu miałaby się rozpocząć już w przyszłym roku. Na lata 2012-2013 planowane jest rozcięcie złoża, a na okres 2013-2014 rozpoczęcie wydobycia. Dzięki temu kopalnia powinna osiągnąć poziom rocznego wydobycia w wysokości 2 milionów ton węgla (w ubiegłym roku w "Silesii" wydobyto 640 tysięcy ton).

Zobacz także:

Wkrótce przetarg na Silesię i wycena Bolesława Śmiałego

Krzysztof Tchórzewski za włączeniem Bolesława Śmiałego do PKW

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021