Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Arabia Saudyjska wybuduje miasto przyszłości za 500 mld dolarów?

Autor:  wnp.pl (PA)  |  25-10-2017 11:56  |  aktualizacja: 25-10-2017 11:55
Projekt o nazwie NEOM zapowiedział następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman. To najnowszy z serii ambitnych planów, które mają uniezależnić gospodarkę królestwa od przychodów z ropy naftowej.
Miasto na styku trzech państw miałoby być w pełni zautomatyzowane.
Fot. Mat. prasowe
- To nie będzie miasto dla konwencjonalnych mieszkańców czy przedsiębiorstw. Staramy się pracować jedynie z wizjonerami - powiedział cytowany przez CNN książę Mohammed na konferencji dla inwestorów w Rijadzie.

fot.:discoverneom.com
fot.:discoverneom.com


Według planów miasto, które ma powstać na powierzchni 26,5 tys. km kw. niedaleko Morza Czerwonego, miałoby poza Arabią Saudyjską znajdować się również na terytoriach Egiptu i Jordanii.

fot.:discoverneom.com
fot.:discoverneom.com

Miałoby być napędzane w 100 proc. energią odnawialną, wykorzystywać technologię jazdy autonomicznej oraz pasażerskich dronów. Szybki bezprzewodowy Internet byłby darmowy w całym mieście.

- Wszystkie usługi i procesy w NEOM będą w 100 proc. zautomatyzowane, a celem będzie zostanie najbardziej efektywną lokalizacją na świecie - informuje Saudi Arabia Public Investment Fund w komunikacie.

fot.:discoverneom.com
fot.:discoverneom.com


Miasto miałoby również być niezależne od „istniejącej polityki rządowej”. Projekt ma być realizowany zupełnie od zera, praktycznie na pustyni, kosztem 500 mld dolarów zapewnionych przez saudyjski rząd i jego fundusz inwestycyjny, ale zaprasza też lokalnych i zagranicznych inwestorów.

W ostatnich miesiącach Arabia Saudyjska poinformowała o szeregu projektów w ramach planu reform Vision 2030, które w przyszłości miałyby uniezależnić jej gospodarkę od ropy naftowej. We wrześniu zapowiedziała na przykład inwestycje rzędu 3 mld dolarów w przemysł rozrywkowy, a miesiąc wcześniej poinformowała o projekcie turystycznym, który miałby powstać wzdłuż liczącego nawet 100 mil wybrzeża Morza Czerwonego.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018