Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Nowy wirus komputerowy atakuje w Europie

Autor: wnp.pl/PAP
Dodano: 25-10-2017 12:23

Nowy wirus komputerowy mający na celu wyłudzanie okupu - Bad Rabbit, rozprzestrzenia się po Europie. Ataki hakerskie z jego wykorzystaniem stwierdzono już w Niemczech, Turcji, na Ukrainie, a także w Rosji - poinformował dziennik "Independent".

Aktywność nowego rodzaju złośliwego oprogramowania monitorowana jest przez firmę Kaspersky Lab, której eksperci porównali wirusa Bad Rabbit do wcześniej aktywnych robaków szyfrujących komputery - WannaCry i Petya, wykorzystanych na szeroką skalę w atakach hakerskich mających na celu wyłudzanie okupu.

Według Kaspersky Lab, większość firm poszkodowanych w wyniku działania Bad Rabbit znajduje się w Rosji. Złośliwe oprogramowanie ma rozprzestrzeniać się przez zhakowane wcześniej strony rosyjskich mediów, takich jak agencja informacyjna Interfax czy petersburski portal Fontanka. Dotknięte cyberatakiem są również obiekty infrastruktury, takie jak np. lotnisko w Odessie czy metro w Kijowie na Ukrainie.

- W wyniku analizy naszych danych możemy stwierdzić, że to atak nastawiony na zainfekowanie sieci korporacyjnych z wykorzystaniem metod podobnych, jak w wypadku ataku ExPetr - oświadczyła firma Kaspersky Lab dodając, że nie można na razie połączyć obu ataków.

Hakerzy stojący za wirusem Bad Rabbit szyfrują komputery za pomocą złośliwego oprogramowania i domagają się 0,05 Bitcoina (około 288 dolarów) okupu za odszyfrowanie.

Eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa odradzają jednak ofiarom hakerów płacenie okupu, bo - jak wskazują - zachęca to przestępców do dalszej aktywności. Nie ma też gwarancji, że uregulowanie okupu faktycznie będzie prowadziło do odblokowania dostępu do urządzenia.

Według komunikatu, który wyświetla się na ekranach zainfekowanych wirusem Bad Rabbit komputerów, wysokość okupu żądanego przez hakerów niebawem wzrośnie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021