Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Petrolinvest chce pobić Lotos

Autor: Puls Biznesu
Dodano: 05-09-2007 05:42

Paweł Gricuk, szef Petrolinvestu, szykuje miliardowe inwestycje - pisze "Puls Biznesu".

Jak mówi szef Petrolinvestu, jeśli sprawdzą się szacunki dotyczące zasobów geologicznych koncesji w Rosji i w Kazachstanie, za kilka lat spółka może uzyskać kapitalizację na poziomie kilku miliardów dolarów. Niedawno chiński koncern CNPC kupił firmę Hurricane, wydobywającą ropę na koncesji sąsiadującej ze spółką, za 4,2 mld USD.

Gdyby się tak stało, Petrolinvest miałby kapitalizację większą od Lotosu (obecnie 5 mld zł), choć ten zapowiada w ciągu kilku lat podwojenie wartości spółki.

Na sukcesy trzeba jednak nieco poczekać. Ponadto postanowienie prokuratury o zatrzymaniu Ryszarda Krauzego, głównego akcjonariusza Petrolinvestu, mocno podkopało wartość spółki. I mimo że powody jego wydania nie są jasne (domniemany udział w przecieku informacji o akcji CBA przeciw Andrzejowi Lepperowi), to już sama informacja o możliwości zatrzymania biznesmena doprowadziła w ubiegły czwartek do spadku kursu Petrolinvestu o blisko 20 proc. Potem odbił w górę, ale do szczęścia jeszcze daleko.

Jak mówi Paweł Gricuk, póki spółka nie odkryje ropy i nie zacznie osiągać przepływów pieniężnych, kurs będzie podatny na tego typu wahania. Natomiast wydarzenia z ubiegłego tygodnia nie zakłóciły działalności.

Mimo niesprzyjających okoliczności spółka robi swoje i zgodnie ze strategią, koncentruje się na poszukiwaniu ropy naftowej.

Prezes podkreśla, że kończą się badania geosejsmiczne w Rosji i rozpoczynają pierwsze odwierty. Prowadzone są także odwierty poszukiwawcze w Kazachstanie. W tym roku na cały program inwestycyjny firma wyda około 200 mln USD (560 mln zł). Jeśli zaś odkryje ropę, inwestycje w przyszłym mogą wzrosnąć do 400-500 mln USD (1,1-1,4 mld zł).

Drugi kierunek działań Petrolinvestu to rozszerzenie portfela inwestycyjnego. Piętnastego sierpnia Petrolinvest miał za 100 mln USD (280 mln zł) kupić udziały w grupie rosyjskich spółek, mających koncesję na wydobycie i wydobywających już ropę naftową. Transakcji nadal nie sfinalizowano.

W Kazachstanie firma kontynuuje natomiast prace nad objęciem 35 proc. akcji spółki wydobywczej Aktau-Tranzit.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020