Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ograniczenie dostaw węgla uderzyło w ArcelorMittal Poland

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  08-11-2017 12:39  |  aktualizacja: 08-11-2017 14:51
Sytuacja w koksowniach należących do ArcelorMittal Poland spowodowana zmniejszonymi dostawami węgla jest niespodziewana i bezprecedensowa - komentuje biuro prasowe ArcelorMittal Poland. Zapasy węgla w koksowniach grupy "nie są na poziomie bezpiecznym".

  • Jednym z największych dostawców węgla do ArcelorMittal Poland jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
  • Dotychczasowy kontrakt na dostawy węgla z JSW do ArcelorMittal Poland kończy się pod koniec 2017 roku. Obecnie finalizowane są negocjacje kontraktu na rok 2018.
  • W ostatnich dniach doszło do ograniczenia dostaw węgla z kopalni Zofiówka, co było spowodowane brakiem wagonów. To wzbudziło zaniepokojenie w ArcelorMittal Poland.

Koksownia ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach na Opolszczyźnie.
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

- Sytuacja w koksowniach należących do ArcelorMittal Poland spowodowana zmniejszonymi dostawami węgla jest niespodziewana i bezprecedensowa. Do tej pory udaje nam się utrzymać poziom produkcji w naszych koksowniach zarówno w Krakowie jak i Zdzieszowicach. Zostaliśmy jednak zmuszeni do wprowadzenia kilku pilnych zmian, takie jak zmiana w mieszance węglowej, które generują dla nas dodatkowe koszty, a także zakłócają normalny rytm produkcji - mówi dla wnp.pl Monika Olech z biura prasowego ArcelorMittal Poland.

Twierdzi, że zapasy węgla nie są na poziomie bezpiecznym.

- Na tą chwilę w naszych koksowniach mamy zaledwie połowę minimalnego zapasu zimowego. Kilka tygodni temu musieliśmy podjąć działania ratunkowe, ponieważ byliśmy bardzo blisko konieczności spowolnienia naszych instalacji. Na szczęście udało nam się tego uniknąć - dodaje Monika Olech.

Zapewnia, że koksownie ArcelorMittal Poland obecnie pracują na poziomie planowanej produkcji. Nie oznacza to, że stan ten nie ulegnie zmianie, jeśli sytuacja z dostawami nie zostanie szybko rozwiązana.

- Głównym naszym dostawcą jest PKP Cargo, ale współpracujemy również z innymi przewoźnikami. Pokładamy nadzieje w działaniach interwencyjnych wprowadzonych przez polski rząd. Jesteśmy przekonani, że zostaną wprowadzone wszelkie niezbędne działania pozwalające do końca tego miesiąca zapanować nad zimowymi zapasami - informuje Monika Olech.

ArcelorMittal Poland koncentruje się obecnie na poprawie sytuacji, by wyeliminować potencjalne ryzyko jakie ta sytuacja niesie nie tylko naszym koksowniom ale i wielkim piecom.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018