Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

MiG-29 będą wyposażone w system identyfikacji swój-obcy

Autor:  wnp.pl (Katarzyna Walterska)   |  10-11-2017 15:57  |  aktualizacja: 10-11-2017 16:36
Samoloty MiG-29 zostaną wyposażone w najnowsze urządzenia do identyfikacji bojowej „swój-obcy” (IFF), które opracowali inżynierowie z Bydgoszczy. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał kontrakt o wartości 67 mln zł na ich dostawę i montaż. Zamówiono także opracowanie systemu min przeciwpiechotnych.

- Podpisujemy dwie interesujące umowy: jedna na ponad 67 milionów złotych z WZL 2 w Bydgoszczy. To jest umowa, która pozwala dostosować samoloty MiG-29, czyli postsowiecki sprzęt do najwyższych wymagań NATO, i co ważne, poprowadzi to bardzo dobra polska firma - mówił Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej podczas briefingu prasowego po podpisaniu umów.

MIG 29.
Fot. Shutterstock.com

Druga umowa to zlecenie opracowania systemu min przeciwpiechotnych Jarzębina-S. Kontrakt opiewa na sumę prawie 15 mln zł.

-  To są jedne z dziesiątek jak nie z setek umów, które co roku podpisywane są w Inspektoracie Uzbrojenia. Polska armia się już zmienia  - dodał Kownacki.

Umowa dotycząca systemu IFF została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2. Zgodnie z umową WZL 2 dostarczy i wykona montaż urządzeń IFF standardu Mark XII (mod 5) w ilości 16 sztuk na samolotach MiG-29.

Umowę na realizację pracy rozwojowej - projektowanie i rozwój pod tytułem: System sterowanych ładunków wybuchowych, kr. Jarzębina-S - zawarto pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum firm: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” i spółka MindMade (wchodząca w skład Grupy WB)  zostanie zrealizowana do 31 października 2019 roku, a jej wartość wynosi 14 mln 999,4 tys. zł.  Opracowany zostanie prototyp systemu oraz dokumentacja techniczna wyrobu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018