Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wiceprezes Lotos Petrobaltic szefem Lotos Upstream

Autor:  wnp.pl (Piotr Apanowicz)  |  13-11-2017 10:35  |  aktualizacja: 13-11-2017 11:19
Po ponad dwóch miesiącach od rozpisania konkursu spółka Lotos Upstream wreszcie ma prezesa, a tym samym Grupa Lotos zyskała szefa segmentu poszukiwawczo-wydobywczego. Został nim Gavin Graham, do niedawna wiceprezes spółki Lotos Petrobaltic.

  • Prezesem spółki Lotos Upstream po ponad dwóch miesiącach od rozpisania konkursu na to stanowisko został Gavin Graham.
  • Od lutego do czerwca 2017 roku był od wiceprezesem Lotos Petrobaltic, a od 10 sierpnia br. pełnił obowiązki prezesa Lotos Upstream.
  • Nowy szef segmentu wydobywczego Lotosu ma wieloletnie doświadczenie w branży, blisko 30 lat spędził w fimie Shell.

Prezes Lotos Upstream ma ponad 35 lat doświadczenia w branży naftowo-gazowej.
Fot. mat. prasowe

Dotychczas centralnym podmiotem segmentu poszukiwawczo-wydobywczego Grupy Lotos była spółka Lotos Petrobaltic, do której pośrednio należały udziały we wszystkich złożach eksploatowanych przez gdański koncern. Zmieniło się to wraz z powołaniem do życia spółki Lotos Upstream. To najmłodsza firma w strukturze grupy kapitałowej Lotos, powstała w tym roku, w celu uporządkowania segmentu wydobywczego koncernu. - W spółce Lotos Upstream chcemy mieć wszystkie aktywa produkcyjne i złoża, dzięki czemu druga spółka, czyli Lotos Petrobaltic, będzie mogła poszerzać swoje usługi serwisowe i oferować je nie tylko nam, ale także zewnętrznym, zagranicznym kontrahentom - wyjaśniał niedawno w rozmowie z wnp.pl Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos.

Zgodnie z jego zapewnieniami nie ma się to wiązać ze wzrostem kosztów funkcjonowania segmentu, bo zarząd Lotos Upstream ma być jednoosobowy, a równolegle o jedną osobę zmniejszył się zarząd Lotos Petrobaltic. Pozostanie także to samo biuro, a do Lotos Upstream przejdzie część obecnych pracowników Lotos Petrobaltic.

W czerwcu tego roku na reorganizację segmentu wydobywczego Lotosu zgodzili się akcjonariusze gdańskiego koncernu. Walne Zgromadzenie spółki dokapitalizowało Lotos Upstream kwotą ponad 630 mln zł, podwyższając jego kapitał zakładowy.

Dość długo trwała natomiast procedura wyłaniania prezesa tej spółki. Konkurs na to stanowisko został rozpisany przez radę nadzorczą w sierpniu i zgodnie z pierwotnymi założeniami jeszcze pod koniec tego miesiąca miał zostać rozstrzygnięty. Najpierw jednak termin składania zgłoszeń został przedłużony o dwa tygodnie, a następnie zmienił się skład rady nadzorczej Lotos Upstream, co dodatkowo wydłużyło cały proces.

Ostatecznie stanowisko prezesa tej spółki powierzono Gavinowi Grahamowi, który od lutego do czerwca 2017 roku pełnił funkcję wiceprezesa Lotos Petrobaltic, a od 10 sierpnia 2017 roku, decyzją rady nadzorczej, przez ponad dwa miesiące pełnił obowiązki prezesa Lotos Upstream.

Nowy szef firmy pochodzi z Edynburga, a doktorat z geologii zrobił na uniwersytecie w Cambridge. W branży naftowej pracuje od 35 lat, z czego 29 spędził w firmie Shell, początkowo jako stypendysta w Omanie, a następnie na wielu kierowniczych stanowiskach z dziedziny poszukiwań i zagospodarowania złóż. Pod koniec kariery w firmie Shell pełnił funkcję wiceprezesa ds. rozwoju biznesu na Bliskim Wschodzie i regionie Morza Kaspijskiego, realizując z sukcesem projekty w Kazachstanie, Iranie, Iraku i Kuwejcie. Kolejne sześć lat, począwszy od 2010 roku, spędził w firmie Petrofac z branży usług serwisowych dla branży naftowej.

Ponadto współpracował z takimi firmami jak Crystol Energy i Amplify Innovation.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018