Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Gérard Bourland: uboczne produkty spalania można eksportować

Autor:  WNP.PL (Rafał Kerger)/PSZ  |  14-11-2017 07:23
Veolia w 100% wykorzystuje produkty powstałe w procesie spalania węgla w elektrociepłowniach, m.in. żużle. Skala biznesu jest na tyle obiecująca, że uboczne produkty spalania eksportujemy do innych krajów Unii Europejskiej. I tak np. cement używany w kilku państwach UE zawiera odpady z Polski - tłumaczy Gérard Bourland, prezes Grupy Veolia w Polsce.

Drugim przykładem zastosowania gospodarki o obiegu zamkniętym to zagospodarowanie tzw. UPSów – ubocznych produktów spalania.

Elektrociepłownia Veolii w Poznaniu
Fot. mat. pras.

- Veolia w 100% wykorzystuje produkty powstałe w procesie spalania węgla w elektrociepłowniach, m.in. żużle. Usługi te są realizowane przez VE EKO ZEC z Poznania. Spółka podpisała umowę na odbiór i zagospodarowanie żużli (mineralna pozostałość powstała w procesie spalania odpadów komunalnych) pochodzących z poznańskiej spalarni odpadów. Będą one wykorzystywane m.in. w budownictwie drogowym, co przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych. Żużle, odbierane rocznie w ilości około 30 tysięcy ton, będą stosowane m.in. jako kruszywo do produkcji hydraulicznie związanych podbudów drogowych. Żużle będą poddawane sezonowaniu, a ich parametry ściśle kontrolowane, co pozwoli uzyskać stałą jakość - zapewnia prezes Veolii.

- Produkcja materiałów dla budownictwa drogowego będzie się odbywała w węźle betoniarskim należącym do EKO-ZEC, przy wykorzystaniu sprawdzonej w Europie, choć niewykorzystywanej dotychczas w Polsce metody. Veolia jest kreatorem nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań dotyczących zagospodarowania odpadów poprocesowych. Dzięki tego typu technologiom jest możliwe efektywne zagospodarowanie żużli pochodzących ze spalania odpadów - dodaje.


Gérard Bourland Fot. PTWP
Gérard Bourland Fot. PTWP

Wielkość biznesu jest na tyle obiecująca, że uboczne produkty spalania są eksportowane do innych krajów Unii Europejskiej. - I tak np. cement używany w kilku państwach UE zawiera odpady z Polski.Pięknie z PR-owego punktu widzenia by się to sprzedało. Już widzę nagłówki: „Polskie odpady kupują nawet w Norwegii” - mówi Gérard Bourland.

Gérard Bourland odpowiada również w WNP.PL na pytanie, czy jako szef francuskiej firmy odczuwa dyskomfort, że Polska i Francja są na dyplomatycznym kolizyjnym kursie w związku z krucjatą prezydenta Francji Emmanuela Macrona przeciwko pracownikom delegowanym, głównie z Polski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018