Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PGNiG spodziewa się podwojenia sprzedaży gazu Ukraińcom

Autor:  wnp.pl/PAP  |  13-11-2017 16:39
Wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak spodziewa się na koniec roku podwojenia zeszłorocznego wolumenu sprzedaży gazu na Ukrainę.

Spółka, informując w poniedziałek o wynikach za dziewięć miesięcy br. poinformowała, że sprzedała na Ukrainie 430 mln m sześciennych gazu.

Fot. Shutterstock

- Po trzech kwartałach tego roku sprzedaliśmy na Ukrainę 430 mln m sześc. gazu. Na koniec roku spodziewamy się podwojenia wolumenu zeszłorocznego, w okolicach 700-800 mln m sześc., aczkolwiek dużo tu zależy od sytuacji na tamtejszym rynku - powiedział.

Pierwsza dostawa polskiego gazu miała miejsce w sierpniu 2016 r. Od jesieni 2015 r. Ukraina przestała importować gaz z Rosji. Pod koniec października br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Nowy kontrakt umożliwia polskiej spółce korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy, dwa tygodnie wcześniej PGNiG zawarło umowę z Ukrtransgazem na przesył gazu na terytorium Ukrainy.

M. Woźniak mówił, że liczy iż w kolejnych latach sprzedaż gazu na Ukrainę będzie rosła.

To były świetne trzy kwartały największej polskiej firmy gazowej. Przez dziewięć miesięcy 2017 roku Grupa Kapitałowa PGNiG poprawiła wszystkie główne wskaźniki finansowe. Grupa na czysto zarobiła 2,5 mld zł. Zanotowała także świetną sprzedaż gazu w trzecim kwartale.
Więcej: Miliardowe zyski PGNiG

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018