Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Ciech ze sporym zyskiem, ale niższym niż przed rokiem

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  13-11-2017 18:21  |  aktualizacja: 13-11-2017 18:20
Czołowy europejski producent sody Grupa Ciech opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał obecnego roku. Spółka zanotowała solidne zyski, tyle że przed rokiem były one wyższe. Wszystko przez rosnące ceny surowców.

  • Wysokie ceny surowców przyczyniły się do niższych niż przed rokiem wyników firmy.
  • Produkty spółki są już obecne w ponad stu krajach.

Zakłady sodowe Ciechu.
Fot. mat. pras.

- W trzecim kwartale dalej prowadziliśmy intensywne działania rozwojowe i efektywnościowe, przygotowywaliśmy się także do sezonu kontraktacji sody na kolejny rok oraz sprzedaży środków ochrony roślin w czwartym kwartale. W biznesie agro zanotowaliśmy dobre wyniki w całym sezonie zakończonym we wrześniu. Reorientacja na produkty specjalistyczne i wysokomarżowe
w przypadku żywic oraz rozwój produktów w obszarze pianek pozwalają ograniczać negatywny wpływ wysokich cen surowców i umacniać pozycję Grupy Ciech na rynku. Intensywnie rozwijamy także biznes solny, zwiększając ofertę i poszerzając bazę klientów – ocenia sytuację spółki jej prezes Maciej Tybura.

Jak przyznaje spółka, szczególnie na wynikach firmy odbiła się sytuacja na rynku sody.

- Słabsze wyniki segmentu sodowego to głównie efekt wyższych niż w trzecim kwartale ubiegłego roku cen surowców niezbędnych do produkcji sody (koks, antracyt, węgiel), a także niższych cen sprzedaży w 2017 roku – większość kontraktów Grupa negocjuje na cały rok- wyjaśnia Ciech.

Jakie więc były wyniki potentata?

W trzecim kwartale 2017 roku skonsolidowane przychody Grupy Ciech wyniosły
836,3 mln zł rok wcześniej było to jednak 853,9 mln zł. EBITDA znormalizowana wyniosła 178,4 mln zł (wobec 212,8 mln zł rok wcześniej).

Wynik netto spółki wyniósł w omawianym okresie 85,2 mln złotych, co oznacza spadek aż o 45,3 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku. Wówczas spółka zarobiła „na czysto” 155,6 mln zł. Wpływ na to miały korzystnie układające się relacje pomiędzy cenami zbytu i cenami surowców.

Ciech to czołowy koncern chemiczny w kraju. Firma specjalizuje się m.in. w produkcji sody, środków ochrony roślin, pianek poliuretanowych i żywic. Spółka jest także obecna w Niemczech i Rumunii. Produkty spółki dostępne są dziś na około 100 światowych rynkach, m.in. w Europie, Azji, Afryce, a ostatnio także w Australii. Wpływy ze sprzedaży zagranicznej (czyli poza krajami, w których Ciech posiada swoje fabryki) stanowią ok. 50 proc wartości przychodów Grupy Ciech.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018