Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Biel tytanowa napędza wyniki finansowe Zakładów Chemicznych Police

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  14-11-2017 11:02  |  aktualizacja: 14-11-2017 11:04
Zysk netto Polic po trzech kwartałach obecnego roku wyniósł prawie 120 mln zł. Jak przyznaje prezes spółki Wojciech Wardacki, to jeden z najwyższych w historii wyników firmy. Znaczna w tym zasługa związku zwanego biel tytanowa.

  • Zyski ze sprzedaży bieli tytanowej pozytywnie wpływają na wyniki finansowe Polic.
  • Związek jest wykorzystywany w największym stopniu przez biznes farbiarski.
  • Perspektywy dla bieli tytanowej są bardzo dobre.

Zakłady Chemiczne Police.
Fot. mat. pras.

Police to jedna z czterech głównych spółek Grupy Azoty. Jak wszystkie produkuje nawozy, jednak to, co m.in. odróżnia ją od pozostałych firm w Grupie (Kędzierzyn, Puławy i Tarnów), to produkcja bieli tytanowej.

Wyniki finansowe Grupy Azoty po trzech kwartałach: Poprawa wyników Grupy Azoty

Czym jest biel tytanowa? To tlenek tytanu (TiO2) mający największe znaczenie wśród wszystkich przemysłowo wykorzystywanych związków tego pierwiastka. Ma ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest m.in. w hutnictwie i przemyśle metalurgicznym, przy produkcji papieru, produktów gumowych. Jako barwnik E171 stosowany jest również przy produkcji żywności. Biel tytanowa ma zastosowanie również w biznesie kosmetycznym.

Jednak największe znaczenie ma w biznesie lakierniczym, gdzie stosowany jest jako składnik farb i lakierów. Dzieje się tak, ponieważ biel tytanowa ma wysoką jasność (związek ma postać białego proszku), ma również bardzo wysoki współczynnik odbicia światła.

Minione miesiące były dla tego produktu bardzo łaskawe, bo jego ceny utrzymywały się na wysokim poziomie. W znacznej części to zasługa Chin, które kontraktowały większe ilości bieli. Zresztą jeszcze rok temu za tonę związku w Chinach płacono nieco ponad 13,3 tys. juanów (około 6,5 tys. zł). Rok później nawet 20 tys.  (około 10 tys. zł). Teraz ceny są niższe, ale ponownie widać trend wznoszący.

Warto jednak podkreślić, że po trzech kwartałach 2017 r. Grupa Azoty Police sprzedała pigmenty, w tym biel tytanową, za 285 mln zł, czyli o 50 mln zł więcej niż w tym samym czasie roku 2016, co dało 20-procentowy wzrost. Tegoroczny wynik na sprzedaży, czyli zysk przed opodatkowaniem i innymi opłatami był 3,5-krotnie większy niż w ubiegłym roku i wyniósł blisko 60 mln zł.

Jaka jest przyszłość rynku bieli tytanowej? Wydaje się, że całkiem dobra. Według TDMA (organizacji skupiającej producentów związku), zapotrzebowanie na nią będzie rosło. Takie same szacunki ma firma analityczna Hexa Research. Po dołku, jaki związek notował w poprzednim roku, rynek bieli tytanowej będzie się powiększał. Z obecnych około 14 mld dol. wartości do około 20 mld dol. w ciągu 5-7 lat.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police (dawniej: Zakłady Chemiczne Police) to jedna z kluczowych spółek Grupy Azoty (kontrolują 66 proc. akcji Polic). Firma funkcjonuje od 1969 roku. W ramach Grupy specjalizuje się w produkcji nawozów wieloskładnikowych, amoniaku, kwasu fosforowego, bieli tytanowej i wielu innych związków.

 

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018