Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Comarch wygrał przetarg na utrzymanie systemu informatycznego ZUS

Autor:  PAP/PSZ  |  14-11-2017 11:07  |  aktualizacja: 14-11-2017 16:11
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wybrał Comarch na firmę, która zajmie się utrzymaniem Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS w kolejnych czterech latach - poinformował członek zarządu ZUS ds. informatycznych Krzysztof Dyki.

ZUS dokonał oceny ofert złożonych w przetargu na czteroletnie utrzymanie KSI ZUS, w którym to najniższą ofertę przedstawił Comarch - to 242 mln zł brutto, przy dwóch wyższych ofertach konkurentów - Asseco i firmy Atos. O wyborze Comarchu zdecydowała oferta cenowa oraz przygotowana przez firmy i oceniona osobno koncepcja przejęcia usług a także realizacja zadań testowych zleconych przez ZUS - mówił Dyki we wtorek na konferencji prasowej w centrali ZUS w Warszawie.

O zlecenie ubiegały się trzy firmy.
Fot. Fotolia

Do tej pory obsługę KSI ZUS zapewniał jego autor - Asseco (wcześniej Prokom). Wartość poprzednio zawartej na cztery lata umowy z firmą Asseco Poland to 595 mln zł brutto. Umowa minęła 10 października 2017 r., podpisano ją na kolejny okres przejściowy - do czerwca 2018 r. - podał Dyki.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że w wyniku przetargu koszt utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS spadnie o ponad połowę. Według niej po raz pierwszy w historii można mówić o realnej konkurencji w zakończonym przetargu.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako instytucja zarządzająca jednym z największych w tej części Europy systemem informatycznym, nie może podlegać w materii zamówień publicznych presji usługodawców - oceniła.

Dyki podał, że na ocenę ofert składały się w 60 proc. cena, w 30 proc. jaskość wykonania zadań testowych i 10 proc. koncepcja przejęcia systemu informatycznego.

- Comarch otrzymał 60 pkt. w kryterium ceny, 12 pkt. w kryterium zadań i 10 pkt. w kryterium procesu przejęcia systemu. Oferta Asseco otrzymało 38 pkt. za cenę, komplet - 30 pkt. w kryterium zadań i 10 pkt. za koncepcję przejęcia systemu. Oferta firmy Atos na tym etapie została odrzucona - powiedział Dyki.

Ceny zaproponowane przez Atos to 430 mln 607 tys. zł a Asseco - 373 mln 996 tys. zł. Budżet ZUS na ten cel to 373 mln 998 tys. zł. Zgodnie z warunkami przetargu Comarch ma 12 miesięcy na pełne przejęcie utrzymania KSI ZUS od momentu podpisania umowy z Zakładem.

Ogłoszoną we wtorek decyzję ZUS strony uczestniczące w przetargu mogą zaskarżyć do Krajowej Izby Obrachunkowej. Dyki powiedział podczas konferencji prasowej, że jeśli nie nastąpią "egzotyczne" utrudnienia ze strony przegranych firm, umowa może zostać podpisana w styczniu 2018 r.

Comarch po podpisaniu umowy będzie miał do 12 miesięcy na okres przejściowy, w którym będzie przejmował odpowiedzialność za kolejne elementy systemu od Asseco. ZUS powołał zespół, który będzie nadzorował przejmowanie systemu przez nowego wykonawcę. Będą w nim pracować zewnętrzni eksperci wspierający Zakład w tym procesie.

Dyki wyjaśnił, że do momentu pełnego przejęcia systemu przez Comarch, zgodnie z listem intencyjnym między Asseco i ZUS, dotychczasowa firma będzie odpowiedzialna za obsługę systemu. W liście wynegocjowano obniżenie stawek za tę usługę.

Przetarg na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS został uruchomiony we wrześniu 2015 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018