Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Qualcomm odrzucił ofertę Broadcom za 103 mld dolarów

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 14-11-2017 12:05

Amerykański producent podzespołów do urządzeń mobilnych Qualcomm odrzucił złożoną przez konkurencyjny Broadcom rekordową ofertę wykupu firmy za 103 mld dolarów. Broadcom zapowiedział dalsze starania o zrealizowanie transakcji.


W uzasadnieniu decyzji Qualcomm wskazał, że proponowana przez Broadcom cena jest zdecydowanie zaniżona, a ewentualne połączenie działalności obu firm wiązałoby się z silnym sprzeciwem antymonopolowych organizacji nadzorczych. Qualcomm wcześniej w tym roku znalazł się już pod presją ze strony agencji antytrustowych. Sprawa dotyczy kilku postępowań w krajach takich, jak USA, Chiny, Korea Południowa i Tajwan.

Na początku ubiegłego tygodnia pochodząca z Kalifornii firma Broadcom zaproponowała 70 dolarów za jedną akcję Qualcommu - łącznie 103 mld dolarów. Transakcja ma obejmować również długi firmy, które wynoszą około 25 mld dolarów. Po ogłoszeniu planów Broadcomu kurs akcji Qualcommu wzrósł o około 3,5 proc. do 64 dol. za sztukę.

Dyrektor Qualcommu Tom Horton oświadczył 13 listopada, że z firma ma lepsze perspektywy samodzielnego rozwoju dzięki strategii wdrażanej przez prezesa firmy Steve'a Mollenkopfa. Mimo to Broadcom podtrzymuje opinię, że złożona oferta jest "najatrakcyjniejszą i najkorzystniejszą dla akcjonariuszy Qualcommu opcją".

Obie firmy produkują tego samego rodzaju części. Qualcomm jest liderem rynkowym w produkcji czipów służących do obsługi połączeń bezprzewodowych w smartfonach, a także właścicielem patentów niezbędnych do implementacji standardów komunikacji komórkowej, które pozwalają na zyski z niemal każdego sprzedawanego na świecie telefonu. Mimo to fuzja z Broadcomem nie pozwoliłaby na wyprzedzenie konkurencyjnych producentów podzespołów - Intela i Samsunga.

Qualcomm z siedzibą w San Diego oczekuje na zatwierdzenie przez organy Unii Europejskiej wykupu NXP Semiconductor za 28,1 mld dolarów. Firma jest również zaangażowana w międzynarodowy spór prawny z Apple, które zarzuca jej nadużywanie dominującej pozycji rynkowej do blokowania konkurencji i windowania opłat licencyjnych za korzystanie z patentów.

Broadcom przenosi swoją siedzibę korporacyjną z Singapuru do amerykańskiego Delaware. Ma to pozwolić na obejście procesu federalnej akceptacji wartej 5,5 mld dolarów transakcji z amerykańskim dostawca sieci Brocade Communications Systems.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019