Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Biowęgiel to dobry sposób na ograniczenie emisji CO2

Autor:  wnp.pl (DC).  |  14-11-2017 13:15  |  aktualizacja: 14-11-2017 13:24
Biowęgiel jako efektywny sposób na ograniczenie emisji CO2 - to temat kolejnego polskiego wydarzenia towarzyszącego szczytowi klimatycznemu ONZ (COP23), który obecnie odbywa się w Bonn pod przewodnictwem Fidżi. Koncepcję biowęgla zaprezentował prof. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej.

- Biowęgiel to przetworzona chemicznie biomasa. Dzięki niemu można faktycznie ograniczyć emisję CO2. Jednak biowęgiel to nie tylko przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Można go wykorzystać także w inny sposób, np. jako paliwo do węglowych ogniw paliwowych, dodatek do nawozów, selektywny sorbent albo środek poprawiający retencję wody w glebie – wyjaśniał prof. Rafał Kobyłecki.

Biowęgiel to dobry sposób na ograniczenie emisji CO2 - przekonuje Ministerstwo Środowiska.

Jego zdaniem sekwestracja i wprowadzenie biowęgla do gleby wpływa pozytywnie na wzrost roślin, zaś jego wysoka porowatość może w efekcie prowadzić do poprawy gospodarki wodnej w glebie oraz wpływać korzystnie na lepszą przyswajalność mikroelementów przez rośliny. 

- Zmiany klimatu, degradacja gleb, czy narastające zanieczyszczenie wód i atmosfery powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych, tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska – podkreślił Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

23 szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP23 odbywa się w Bonn w dniach 6-17 listopada. Celem szczytu jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego. Ostatecznie mają być one przyjęte podczas COP24 w Katowicach, w grudniu 2018 r.

Polskiej delegacji podczas COP23 przewodniczy minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018