Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Australijczycy wspomogą Polskę przy budowie Baltic Pipe

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  14-11-2017 13:40  |  aktualizacja: 14-11-2017 14:04
Przy realizacji podmorskiej części projektu Baltic Pipe Gaz-System będzie korzystał ze wsparcia inżynieryjnego i doświadczenia australijskiej firmy Subsea Engineering Associates Pty Ltd (SEA) z siedzibą w Perth i przedstawicielstwem w Polsce – poinformowała polska spółka.

  • Przy budowie Baltic Pipe pomogą nam Australijczycy.
  • To nie pierwszy bałtycki gazociąg, który skorzysta z australijskich doświadczeń.

Fot. mat. pras.

SEA to firma doradcza w sektorze wydobycia gazu i ropy naftowej z szelfów mórz i oceanów, niezależna od dostawców i wykonawców, specjalizująca  się w projektach podwodnych rurociągów i kabli. SEA jest światowym dostawcą usług w zakresie zarządzania projektami inżynierskimi w branży budownictwa podmorskiego.

Baltic Pipe to już trzeci projekt gazociągu podmorskiego na terenie Bałtyku obsługiwany przez SEA - po projekcie Baltic Gas w Polsce oraz połączeniu gazociągowym Balticconnector pomiędzy Finlandią a Estonią. W przypadku Baltic Pipe podstawowym zadaniem SEA będzie wspieranie realizacji projektu, by został terminowo ukończony i gotowy do eksploatacji w 2022 roku.

Część podmorska projektu Baltic Pipe obejmuje budowę około 260-310 km odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego łączącego wybrzeże Danii i Polski. Australijczycy będą odpowiadać za sprawowanie nadzoru technicznego oraz wsparcie planowania i zarządzanie ryzykiem w celu zapewnienia ukończenia projektu w terminie.

Współpraca pomiędzy polską firma a spółkami z Australii zacieśnia się. Jako pierwsi informowaliśmy o planowanym spotkaniu w zakresie technologii LNG specjalistów z Gaz-Systemu i Australii.

Czytaj dlaczego tak się dzieje: Będą rozmowy w sprawie australijskiego LNG dla Polski

Gazociąg Baltic Pipe to strategiczne nie tylko dla naszego kraju połączenie gazowe z Danią i dalej z Norwegią. Dzięki niemu możliwe będzie sprowadzenie 10 mld m3 gazu z Norwegii. Decyzja w sprawie rury powinna zapaść już w przyszłym roku. Już teraz jednak wiadomo, ze jest zainteresowanie gazem z tego połączenia.

W październiku sukcesem zakończyła się druga faza Open Season potwierdzająca zainteresowanie rynku tym projektem.

Więcej tu: Zielone światło dla Baltic Pipe! PGNiG chce gazu z Norwegii za 8,1 mld zł

Projekt zainteresowania (PCI), opracowanej przez Komisję Europejską w 2013 roku, oraz na kolejnej liście przyjętej przez Komisję Europejską 18 listopada 2015, co podkreśla jego regionalne znaczenie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018