Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Powołano spółkę pracowniczą pod nazwą KWK Krupiński. Jest już także potencjalny inwestor

Autor:  wnp.pl (Jerzy Dudała)  |  14-11-2017 13:22  |  aktualizacja: 14-11-2017 13:39
Zarejestrowano już notarialnie spółkę pracowniczą KWK Krupiński Sp. z o.o. Czeka ona na nadanie numeru KRS. Podpisano już także list intencyjny z inwestorem - dowiedział się portal wnp.pl. Działania te mają na celu uratowanie przed likwidacją znajdującej się w Suszcu (powiat pszczyński) kopalni.

  • Jak się dowiedzieliśmy, tym inwestorem jest angielski podmiot.
  • Dzisiaj, to jest 14 listopada, wysłano pismo do Ministerstwa Energii z prośbą o spotkanie z szefem resortu Krzysztofem Tchórzewskim w celu omówienia dalszych działań.

W Suszcu wiążą duże nadzieje ze wznowieniem wydobycia w kopalni Krupiński.
Fot. Mat. pras. (Agnieszka Materna)

Przedstawiciele spółki pracowniczej zaznaczają, że wykonano już wiele pracy, w tym opracowano biznesplan dla Krupińskiego. Wskazują oni, że węgiel koksowy jest bardzo ważnym produktem, który będzie poszukiwany na unijnym rynku.

Warto przypomnieć, że 26 października br. rada gminy Suszec jednogłośnie poparła działania powstającej spółki pracowniczej, której celem jest reaktywacja kopalni Krupiński i jej działalność w ramach pierwotnej koncesji Suszec II.

Przedstawiciele spółki pracowniczej podkreślają, że kopalnia Krupiński ma przed sobą przyszłość i jeszcze długo może służyć lokalnej społeczności oraz społecznościom gmin ościennych.

 Od początku projekt spółki pracowniczej i wskrzeszenia wydobycia w Krupińskim mocno wspiera śląsko-dąbrowska Solidarność wskazując, że dalsze funkcjonowanie Krupińskiego będzie bardzo ważne dla całej polskiej gospodarki. 

Duże pokłady węgla koksowego nakazują z optymizmem spoglądać na przyszłość Krupińskiego. 
W Suszcu podkreślają, że wznowienie wydobycia w kopalni Krupiński będzie też ważne dla młodych ludzi z regionu, a także tych, którzy przed laty wyjechali za granicę. 

Będą mogli wrócić, jeżeli będzie dla nich na miejscu solidna, stabilna praca oraz godziwe zarobki. 
Krupiński fedrując, będzie też oddziaływał na otoczenie. A wiadomo, że jedno miejsce w kopalni generuje 3-4 w otoczeniu.

Unia Europejska sklasyfikowała 27 surowców jako tych o szczególnym, strategicznym znaczeniu - to surowce, których może w przyszłości brakować, mające wielkie znaczenie dla gospodarki. Węgiel koksowy także znajduje się na tej liście.  


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018