Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

PSE uruchomiły linię 400 kV Kozienice – Siedlce Ujrzanów. Wschodnie Mazowsze bezpieczniejsze energetycznie

Autor:  wnp.pl ( ICH)  |  14-11-2017 16:56  |  aktualizacja: 14-11-2017 17:11
PSE oddały do użytku linię energetyczną 400 kV Kozienice – Siedlce Ujrzanów, co poprawiło bezpieczeństwo energetyczne wschodniego Mazowsza. Spółka kończy budowę linii 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki, która ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie Warmii, Mazur i północnego Mazowsza.

  • PSE oddały w październiku br. do użytku linię energetyczną 400 kV Kozienice – Siedlce Ujrzanów, kosztowała 318 mln zł netto.
  • Linia energetyczna  zbudowana przez konsorcjum Elfeko (lider), Eltel Networks Energetyka i SPIE Elbud Gdańsk poprawiła bezpieczeństwo energetyczne wschodniego Mazowsza.
  • Dobiega końca realizowana przez PSE budowa linii dwutorowej 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki, o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa zasilania w energię Warmii, Mazur i północnego Mazowsza; sama linia jest już zbudowana, pracuje w ruchu próbnym

fot. PTWP (Michał Oleksy)

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oddały w październiku br. do użytku linię energetyczną 400 kV Kozienice – Siedlce Ujrzanów. Inwestycja została zrealizowana na zlecenie PSE przez konsorcjum wykonawców Elfeko (lider), Eltel Networks Energetyka i SPIE Elbud Gdańsk wyłonionych w przetargu publicznym ogłoszonym w 2013 r. Koszt zbudowania linii wyniósł 318 mln zł netto.

Linia elektroenergetyczna 400 kV z Kozienice- Siedlce Ujrzanów ma około 93,5 km długości. Przebiega przez terytorium województw mazowieckiego i lubelskiego, a na niższych poziomach podziału administracyjnego kraju przez tereny czterech powiatów oraz dwunastu gmin.

- Zrealizowana inwestycja stanowi odpowiedź na rosnący popyt na energię w tej części kraju oraz wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego. Do niedawna wschodnia część Mazowsza, w tym cały region Siedlec, zasilana była mocno wyeksploatowaną jedną linią elektroenergetyczną 220 kV relacji Kozienice – Siedlce, która pracowała maksymalnie na napięciu nie wyższym niż 110 kV. Ograniczało to w istotny sposób możliwości przyłączenia do sieci odbiorców indywidualnych oraz zakładów przemysłowych – informuje Beata Jarosz, rzecznik PSE.

Obecnie przyjętym w PSE standardem jest zasilanie takich obszarów jak wskazany wyżej przynajmniej dwoma niezależnymi połączeniami o napięciu 400 kV. Stąd oprócz wybudowania linii 400 kV relacji Stanisławów – Siedlce Ujrzanów i stacji elektroenergetycznej Siedlce Ujrzanów niezbędna była budowa linii 400 kV Kozienice – Siedlce Ujrzanów, w celu bezpośredniego doprowadzenia energii z elektrowni Kozienice.

Inwestycją o kluczowym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie Warmii, Mazur i północnego Mazowsza oraz usprawnienia przesyłu energii elektrycznej z południa na północ Polski jest budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki.

- Północno-wschodnia część Polski charakteryzuje się obecnie najmniejszą w kraju gęstością sieci przesyłowej. Jest to sytuacja niekorzystna nie tylko ze względu na potrzeby energetyczne regionu, ale także w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rozbudowa systemu jest konieczna dla zwiększenia pewności zasilania, poprawy jakości energii dostarczanej do odbiorców oraz zmniejszenia zagrożenia przeciążeniami linii mogącymi powodować braki w dostawie energii elektrycznej – podkreśla Beata Jarosz.

Budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki jest zrealizowana na terenie województw warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, przebiega przez teren czternastu gmin. Wykonawcą inwestycji jest spółka Aldesa Nowa Energia.

- Dwutorowa linia 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki zastąpiła linię 220 kV. Obecnie inwestycja zbliża się do końca. Linia 400 kV została wybudowana. Trwają jeszcze prace rozbiórkowe przy linii 220 kV. Prace te zostaną zakończone jeszcze w listopadzie 2017 r. Po zakończeniu prac rozbiórkowych wykonawca, spółka Aldesa Nowa Energia, uporządkuje teren i zamknie procedury odbiorowe. Formalne zakończenie inwestycji jest przewidywane na wrzesień 2018 r. –informuje Beata Jarosz.

Obecnie linia 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki pracuje w ruchu próbnym, w układzie tymczasowym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018